Menu
Valentin Teodosiu

Valentin Teodosiu

Actor
Data nașterii: 17 septembrie 1953
Locul nașterii: București
Lista mea
Înregistrează-te pentru a adăuga piesa în lista ta de favorite

Urmărește pe:

Despre Valentin Teodosiu

S-a născut la 17 septembrie 1953.
A absolvit în 1978 Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică “I.L. Caragiale”, clasa prof. univ. Petre Vasilescu şi Cornel Vendel.

TEATRU
Roluri în Teatrul de Comedie
Fenol – Tara lui Abuliu de Dumitru Solomon, regia Horaţiu Mălăele, 2002
Sir Toby Belch, unchiul Oliviei – A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, regia Gelu Colceag, 2003
Claudiu – Poker de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu, 2004
Domnul cu bastonul – Ce formidabila harababura! de Eugene Ionesco, regia Gelu Colceag, 2005
Artemii Filipovici Zemlianica, administratorul spitalului – Revizorul de N. V. Gogol, regia Horaţiu Mălăele, 2006
Raul Dragobete, actor – Clinica, de Adrian Lustig, regia Aurel Palade, 2008
Boris Semionovici Gus-Remontnîi – Casa Zoikăi de Mihail Bulgakov, regia Alexandru Tocilescu, 2009
Zaharia Trahanache – O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija, 2011

Ivan – Fierarii după Milos Nikolic, regia Horațiu Mălăele,  2018

Teatru Nottara
Peer Gynt- Peer Gynt de Henric Ibsen, regia Valeriu Paraschiv, 1977
Domnul Toth – Familia Toth de O. Istvan, regia Valeriu Paraschiv, 1978
Hoţul – Timon din Atena  de William Shakespeare, regia Dinu Cernescu, 1978
Soldatul roman – Coriolan  de William Shakespeare, regia Dinu Cernescu, 1979
Tânărul – Noi, subsemnaţii de A. Ghelman, regia Dan Micu, 1980
Svidrigailov – Karamazovii după F.M. Dostoievski, regia Dan Micu, 1981
Nemeş – O sărbătoare princiară de Teodor Mazilu, regia Horaţiu Mălăele, 1982
Alexandru Lăpuşneanu – Lăpuşneanu după Costache Negruzzi, regia Dan Micu, 1982
Egor – Copiii soarelui de Maxim Gorki, regia Anca Ovanez Doroşenko, 1982
Petru – Aceşti îngeri trişti de D.R. Popescu, regia Mircea Cornişteanu, 1983
Generalul roman – Negru şi Roşu de Horia Lovinescu, regia Dan Micu, 1983
Piotr – Pădurea de Ostrovski, regia Costin Marinescu, 1984
Aviatorul – Citadela sfărmată de H. Lovinescu, regia Mihai Berechet, 1984
Pastorul Williams – Cum vă place de William Shakespeare, regia Dan Micu,1984
Argante – Scapino de Moliere, regia Alexandru Dabija, 1985
Cernenko – Ultimul bal de Ion Brad şi Dan Micu , regia Dan Micu, 1986
Norbert – Floare de cactus de Barillet şi Gredy, regia Mircea Cornişteanu, 1986
Muzicantul – Burghezul gentilom de Moliere, regia Alexandru Dabija, 1989
Maiorul – Sinucigaşul de Nicolai Erdman,  regia Cornel Mihalache, 1990
Patronul hoţilor – Păguboşii un musical după M. R. Paraschivescu, regia Gelu Colceag, 1990
Doctorul – Regele moare de Eugen Ionescu, regia Dominic Dembinski, 1991
Feraillon – Puricele de G. Feydeau, regia Horaţiu Mălăele, 1993
Moşul, tatăl, Stalin, Unchiul – Arşiţa şi viscolul de Mihai Ispirescu, regia Dominic Dembinski, 1993
Doolittle – Misterele Londrei după G.B. Shaw, regia Dominic Dembinski, 1995
Poliţistul – Un regat pentru un asasin de Peter Karvas , regia Tudor Mărăscu, 1996
Şeriful – Omul care aduce ploaie de R. Nesh, regia Tudor Mărăscu, 1996
Pozzo – Aşteptându-l pe Godot de S. Beckett, regia Dominic Dembinski, 1996
Martin –  Unde-i revolverul? de G. Gábor, regia Mircea Cornişteanu , 1998
Ivan Pavlovici Iaicinţa – Căsătoria de Gogol, regia Gavriil Pinte, 1998
Generalul Du Anjia – Orfanul Zhao de Ji JunXiang, regia Alexandru Dabija, 1999
Vornicul Carabăţ – Viforul de B. Şt. Delavrancea, regia Alexandru Darie, 1999
Doctorul Balanzoni – Doi gemeni veneţieni de Carlo Goldoni, regia Vlad Mugur, 1999
Peter Cu capu’ de nicovală după Fierarii de Milos Nikolic, regia Horaţiu Mălăele, 2000

Teatrul Anton Pann Râmnicu Vâlcea
Svejk – Svejk în spatele frontului după J. Hasek, regia Dan Micu, 1998

Teatru TV
Ing Serafim – Este vinovată Corina?, regia Eugen Todoran
Ion – Deşteapta pământului, regia Cornel Popa
Poliţistul – Celula poetului dispărut, regia Silviu Jicman
Maioirul Hesse – Zorii zilei, regia Nae Cosmescu
Simion – Patima de sub ulmi
Williams – Cum vă place, regia Olimpia Argir
Servitorul – Neînţelegerea, regia Dinu Cernescu
Măcelarul – Tandreţea lăcustelor, regia Dan Necşulea
Şi în zeci de emisiuni de divertisment şi peste 500 de piese la teatrul radiofonic.

FILME (selecţie)
Şeful cascadorilor – Cuibul salamandrelor, regia Mircea Drăgan, 1976
Scriitorul Abrudeanu – Aurel Vlaicu, regia Mircea Drăgan, 1977
Ziaristul francez – Războiul de independenţă, regia Sergiu Nicolaescu, 1977
Gheorghe Buluc – Ion – blestemul pământului. Blestemul iubirii, regia Mircea Mureşan, 1979
Ing. Serafim – Şantaj, regia Geo Saizescu, 1980
Popa Sapca – La răscrucea marilor furtuni, regia Mircea Moldovan, 1980
Primarul – Semnul şarpelui, regia Mircea Veroiu, 1981
Onea Batoaca – Plecarea vlasinilor, regia Mircea Drăgan, 1982
Soldatul – Lisca, regia Ioan Carmazan, 1983
Uriaşul Costică – Imposibila iubire, regia Constantin Vaeni, 1983
Avocatul – Acasă, regia Constantin Vaeni, 1984
Soţul – Secretul lui Nemesis, regia Geo Saizescu, 1986
Temnicerul – Francois Villon, regia Sergiu Nicolaescu, 1987
Nicolae Iorga – Drumeţ în calea lupilor, regia Constantin Vaeni, 1988
Poliţistul – Patul conjugal, regia Mircea Daneliuc, 1992
Actorul – E pericoloso sporgersi, regia Nae Caranfil, 1992
Gorun – Priveşte înainte cu mânie, regia Nicolae Mărgineanu, 1992
Vasile – Această lehamite, regia Mircea Daneliuc, 1993
Maiorul Drăgan – Nobody’s children, regia David Withley, 1993
Şeful şecţiei – Secţia, regia Peter Gothar, 1994
Nelu – Asfalt tango, regia Nae Caranfil, 1997
Serg. Dumitru Ailenei – Triunghiul morţii, regia Sergiu Nicolaescu, 1999
Secretarul primăriei – Gadjo Dilo, regia Tony Gatlif, 1998
Mafiotul şi Parlamentarul (gemeni)  – Entre chiens et loups, regia Alexandr Arkady, 2002 (Franţa)
Butoi – Dulcea saună a morţii, regia Andrei Blaier, 2003
Detectivul român – Method, regia Duncan Roy, 2004, SUA
Vasile Gardescu – Orient Expres, regia Sergiu Nicolaescu, 2004
(personaj principal) – Sistemul nervos, regia Mircea Danieliuc, 2005
Nea Cioacă – 15, regia Sergiu Nicolaescu, 2005
Răspopitul – Păcală se întoarce, regia Geo Saizescu, 2006
Dragos IonescuMade in Romania, regia Guy J Louthan, 2008
Grigore Aschie – Nunta mută, regia Horaţiu Mălăele, 2008
Stan – Dincolo de America, regia Marius Barna, 2008
Poliţistul – Umilinţă, regia Cătălin Apostol, 2008
Leonid Vinitchenko – Concertul, regia Radu Mihăileanu, 2009
Vandame – Ho Ho HO, regia Jesus del Cerro, 2009
Dragoş IonescuMade in Romania, regia Guy J. Louthan, 2010
Claudiu – Poker, regia Sergiu Nicolaescu, 2010

Roluri jucate de-a lungul timpului

Ivan
în Fierarii
Detalii
Șarpele
în Micul prinț
Detalii
Il Dottore Franco Ballanzone
în La pulce
Detalii
Fenol
în Ţara lui Abuliu
Detalii
Sir Toby Belch, unchiul Oliviei
în A douăsprezecea noapte
Detalii
Domnul cu bastonul
în Ce formidabilă harababură!
Detalii
Raul Dragobete, actor
în Clinica
Detalii
Boris Semionovici Gus-Remontnîi, director comercial
în Casa Zoikăi
Detalii
Claudiu
în Poker
Detalii
Zaharia Trahanache
în O scrisoare pierdută
Detalii
Actor
în Steaua fără nume
Detalii