Sânziana Tarța

Actor
Adaugă la favoriți
Înregistrează-te pentru a adăuga la favoriți

Reprezentații viitoare cu Sânziana Tarța

Joi, 26 nov. ora 19:00
Teatrul National Cluj-Napoca
Sâmbătă, 28 nov. ora 19:00
Teatrul National Cluj-Napoca
Duminică, 29 nov. ora 19:00
Teatrul National Cluj-Napoca

Biografie

 

Data şi locul naşterii:
1 noiembrie 1985, Satu-Mare

Studii:

– masterat în actorie la Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi cinematografică „I.L. Caragiale” Bucureşti, Facultatea de Teatru (2011);
– licenţă în actorie la Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi cinematografică „I.L. Caragiale” Bucureşti, Facultatea de Teatru (2009);

– licenţă în specializarea modă la Universitatea Naţională de Arte Bucureşti, Facultatea de Arte Decorative şi Design (2008). 

Premii:

– Premiul pentru cea mai bună actriță în rol principal: Sânziana Tarța pentru rolul Dora (1920-1941)Irina Wintze pentru rolul Zocha (1919-1985), Anca Hanu pentru rolul Rachelka, mai târziu Marianna (1920-2002) din spectacolul Clasa noastră de Tadeusz Słobodzianek, regia: Bocsárdi László, la Gala Premiilor Teatrului Național Cluj-Napoca, 2016;

– Premiul „Mona Marian” pentru tineri creatori la Teatrul Național Cluj-Napoca, în stagiunea 2014/2015, pentru rolurile: Cântăreața din spectacolul UbuZdup! după Alfred Jary, regia Gabor Tompa și Lumi din spectacolul-concert Apolodor, după Gellu Naum, de Ada Milea, la Gala Premiilor Teatrului Național Cluj-Napoca, 2015; 

Premiul pentru Cea mai buna actriţă în rol secundar într-un spectacol de regie, pentru rolurile Rozsi şi Ţăranca din spectacolul Nefericiţii, la Gala absolvenţilor U.N.A.T.C., Masterat (2011);

Premiul special al juriului la Gala absolvenţilor U.N.A.T.C. (2009). 

Work-shop-uri:

– trainer la IDEO IDEIS, Alexandria (2011-2015);
– Workshop de dans contact, în cadrul festivalului TRANS-CONTACT, Cluj-Napoca, cu Esther Gal şi cu Charley Morrissey (2009);

– Workshop de coregrafie cu Vava Ştefănescu, ICON ARTS Cisnadie (2008). 

Limbi străine:
Engleză, franceză, maghiară. 

 

Activitate în TNC

  • Maria Timofeevna Lebeadkina, Daria Pavlovna Șatova, Lizaveta Nikolaevna Tușina, ȘigaliovDEMONII. SPOVEDANIA LUI STAVROGHIN după F.M. Dostoievski, regia: Tudor Lucanu (2020)
  • Maria Timofeevna Lebeadkina, Daria Pavlovna Șatova, Lizaveta Nikolaevna Tușina, ȘigaliovDEMONII. ÎNCEPUTURI după F.M. Dostoievski, regia: Tudor Lucanu (2020)
  • CântăreațaUBU ÎN CONCERT după Alfred Jarry și Gábor Tompa, regia: Gábor Tompa (2020)
  • MirandaFURTUNA de William Shakespeare, regia: Gábor Tompa (2019)
  • Suzy, Clara, Funcționarii, Anchetatorii, DeținuțiiCEL MAI IUBIT DINTRE PĂMÂNTENI scenariu de Tudor Lucanu, după romanul lui Marin Preda, regia: Tudor Lucanu (2019)
  • LulutzaCHIRITZA ÎN CONCERT după Vasile Alecsandri și Matei Millo, spectacol concert de: Ada Milea (2019)
  • ȚIGANIADA scenariu de Cătălin Ștefănescu, după Ion Budai-Deleanu, regia: Alexandru Dabija (2018)
  • Solii lui VodăMEȘTERUL MANOLE scenariu de Andrei Măjeri, după Lucian Blaga, regia și ilustrația muzicală: Andrei Măjeri (2018)
  • Rașela NachmansohnCRAII DE CURTEA-VECHE după Mateiu Caragiale, regia: Răzvan Mureșan (2018)
  • DoamneleŠVEJK IN CONCERT după PERIPEȚIILE BRAVULUI SOLDAT ŠVEJK de Jaroslav Hašek

    , spectacol concert de: Ada Milea (2017)

  • Melinda Pogăceanu, fiica lorPLAYLIST de C.C. Buricea-Mlinarcic, regia: Tudor Lucanu (2017)
  • Donna Elvira, SopranaDON JUAN de Molière, regia: Roberto Bacci (2016)
  • JulietaROMEO ȘI JULIETA de William Shakespeare , regia: Tudor Lucanu (2016)
  • MireasaLINOLEUM de Vladimir și Oleg Presniakov, regia: Alexandru Dabija (2016)
  • LorettaMOARTE ȘI REÎNCARNARE ÎNTR-UN COWBOY de Rodrigo García
    scenariu de Andrei Măjeri, regia şi scenografia: Andrei Măjeri (2016)
  • Dora (1920-1941)CLASA NOASTRĂ de Tadeusz Słobodzianek, regia: Bocsárdi László (2015)
  • AGAMEMNON de Rodrigo García, regia: Andrei Măjeri (2015)
  • CântăreațaUbuZdup! adaptare de Gábor Tompa, după Ubu înlănțuit și alte texte de Alfred Jarry, regia: Gábor Tompa (2015)
  • AMERICAN DREAM de Nicoleta Esinencu, regia: Leta Popescu (2015)
  • BRÂNCOVEANU 300 scenariu de Ștefana Pop-Curșeu, un concept de: Ştefana Pop-Curşeu (2014)
  • CeliaCUM VĂ PLACE după William Shakespeare, regia, coregrafia și selecția muzicală: Peter Uray (Ungaria) (2014)
  • AdelaidaIDIOTUL după F.M. Dostoievski, regia: Anna Stigsgaard (2012)
  • Bunicile SelkirkeINSULA după Gellu Naum, spectacol concert de: Ada Milea (2011)

 

Activitate în afara TNC

Roluri în spectacole de teatru:

Maria – MARIA DE BUENOS AIRES de Astor Piazzolla/ Horacio Ferrer, regia Ada Lupu, Teatrul Naţional Timişoara (2014);

Celia – CUM VĂ PLACE după William Shakespeare, regia şi coregrafia Peter Uray, Teatrul Naţional Cluj-Napoca (2014);

CRONICA UNOR CĂDERI BANALE, regia şi coregrafia Yves Marc, STUDIO M, Teatrul „Tamàsi Àron”, Sfântu Gheorghe (2013-2014);

Helena – VISUL UNEI NOPŢI DE VARĂ de William Shakespeare, regia şi coregrafia Peter Uray, STUDIO M, Teatrul „Tamàsi Àron”, Sfântu Gheorghe (2012-2013);

Milena – PROCESUL după Franz Kafka, regia si coregrafia Barta Dora, STUDIO M, Teatrul „Tamàsi Àron”, Sfântu Gheorghe (2012-2014);

LuluAMĂRĂŞTENII de Zadok Zemach, regia Sânziana Stoican, Teatrul „Toma Caragiu”, Ploieşti (2011-2014);

Sica în spectacolele COPILĂRIA LUI MOZART, COPILĂRIA LUI VIVALDI, COPILĂRIA LUI BACH, COPILĂRIA LUI BEETHOVEN, în cadrul CAMPANIEI EDUCATIVE MUZICALE „CLASIC E FANTASTIC”, Teatrul Odeon, Bucureşti (2010-2014);

Rozsi – NEFERICIŢII de Fust Milan, regia Zsuzsanna Kovacs, UNATC, Sala Atelier, Teatrul Odeon, Bucureşti (2010-2013);

Fanelly – MOFTURI LA UNION de I. L. Caragiale, regia Gelu Colceag (2010-2012);

Colombina – CEI PATRU BĂDĂRANI după Carlo Goldoni, compusă de Ermanno Wolf-Ferrari, regia Peter Pavlik, Opera Naţionala, Bucureşti (2011-2012);

Snickers, un clovn – PADAM-PADAM, regia Mihai Gruia Sandu, UNATC, Sala Atelier (2010-2011);

Kerstin – NU VĂ JUCAŢI CU FOCUL de August Strindberg, regia Bogdan Sărăţean, UNATC (2010-2011);

POVESTE DIN SOHO, regia George Ivaşcu (2010);

Liza – COPIII SOARELUI după Maxim Gorki, coordonatori lect.univ.dr. Andreea Vulpe, conf. univ.dr. Doru Ana (2009);

Maria Josefa – CASA BERNARDEI ALBA dupa F.G. Lorca, coordonatori drd. Adelaida Zamfira, conf.univ.dr. Doru Ana (2009);

Marie – LECŢIA de Eugen Ionescu, regia Ramona Iacob (2009);

Janet Weiss – THE ROCKY HORROR SHOW, regia Alexander Hausvater (2008);

JAZZY TAROT, muzica Mircea Tiberian, pe texte de Saviana Stanescu (2007-2008);

Femeia în doliu – VÂNĂTOAREA DE BALENE de Victor Valgard, regia Valeria Sitaru, muzica Răzvan Diaconu (2007-2008).

 

Roluri în film:

L1-L5, scurt metraj, regia Letitia Rosculet (2013);

DESPRE ALTE MAME, lung metraj, regia Antrei Ionescu şi Tibi Iordan (2010);

TRUBADURII, scurt metraj, regia Simona Susnea (2010);

ULTIMII CLIENŢI, scurt metraj, regia Sarra Tsorakidis, Matei Lucaci-Grunberg (2009);

Anca – ÎNAPOI ACASĂ, scurt metraj, regia Tudor Petremarin (2009);

Fata de P.R. – PISCINE, scurt metraj, regia Emanuel Vasiliu (2009);

Carmen – 4,3,2, lung metraj, regia Cristian Mungiu (2007).

 

Scenografie:

DOUA ORFELINE după Adolph D’ennery, regia George Ivascu, ARCUB (2011);

COPILĂRIA LUI MOZART, COPILĂRIA LUI VIVALDI, COPILĂRIA LUI BACH, COPILĂRIA LUI BEETHOVEN în cadrul campaniei educative muzicale „Clasic e fantastic” (2010-2011);

BREAKING UP de Michael Cristofer (2010);

COPIII SOARELUI după Maxim Gorki, regia Andreea Vulpe (2009);

CASA BERNARDEI ALBA, dupa F.G. Lorca (2009);

CHINEZI de Michael Frayn, regia Andreea Vulpe (2009).

 

Spectacole de dans:

BEFORE THE END AFTER, coregrafie Tunde Cari Baczo, muzica Tibor Cari (2010);

GOLURI CARE NASC UMBRE, coregrafie Lorette Enache (2009);

ASCHII ŞI TARARA, coregrafie Lorette Enache (2008).

 

Dublaje de voci:

Ginger – JOHNNY ŞI SPIRIDUŞII, serial (2014);

Priscilla – ŞERIFUL CALLIE ÎN VESTUL SĂLBATIC, serial (2014);

Zâna măseluţa – CEI PATRU MAGNIFICI, lung metraj (2012);

Gloria – HAPPY FEET 2, lung metraj (2012);

Jessie – TOY STORY 2 şi 3, lung metraj (2010);
London – ZACK şi CODY, serial (2008).

Galerie media

Roluri jucate de-a lungul timpului

Maria Timofeevna Lebeadkina, Daria Pavlovna Șatova, Lizaveta Nikolaevna Tușina, Șigaliov
în Demonii. spovedania lui stavroghin
Maria Timofeevna Lebeadkina, Daria Pavlovna Șatova, Lizaveta Nikolaevna Tușina, Șigaliov
în Demonii. începuturi
Julieta
în Romeo și julieta
Doamnele
în Švejk in concert
Suzy
în Cel mai iubit dintre pământeni
Lulutza
în Chiritza în concert
Cântăreața
în Ubu în concert
Mârlanii
în Singur printre mârlani
Miranda
în Furtuna