Radu Lărgeanu

Radu Lărgeanu

Actor
Adaugă la favoriți
Înregistrează-te pentru a adăuga la favoriți

Reprezentații viitoare cu Radu Lărgeanu

Vineri, 3 dec. ora 19:00
Teatrul National Cluj-Napoca
Sâmbătă, 4 dec. ora 19:00
Teatrul National Cluj-Napoca
Joi, 23 dec. ora 18:00
Teatrul National Cluj-Napoca

Biografie

 

Data şi locul naşterii:
4 martie 1983, Iași

Studii:

Facultatea de Teatru și Televiziune, specializarea Arta actorului, Universitatea „Babeș-Bolyai“ Cluj Napoca, clasa Miriam Cuibus (2005-2009).

Premii:

– Premiul pentru cel mai bun actor în rol principalCristian Rigman pentru rolul Jakub Kac (1919-1941), Radu Lărgeanu pentru rolul Rysiek (1919-1942)Miron Maxim pentru rolul Menachem (1919-1975)Cătălin Herlo pentru rolul Zygmunt (1918-1977)Ovidiu Crișan pentru rolul Heniek (1919-2001)Matei Rotaru pentru rolul Władek (1919-2001)Ionuț Caras pentru rolul Abram (1920-2003) din spectacolul Clasa noastră de Tadeusz Słobodzianek, regia: Bocsárdi László, la Gala Premiilor Teatrului Național Cluj-Napoca, 2016.

– Premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar, la Teatrul Naţional Cluj-Napoca, în stagiunea 2013-2014, pentru rolul „Papură Vodă” din spectacolul Sânziana și Pepelea de Vasile Alecsandri, în regia lui Alexandru Dabija, la Gala Premiilor Teatrului Național Cluj-Napoca, 2014.

Work-shop-uri:

– În căutarea teatrului existenţial, atelier condus de David Esrig, Burghausen, Germania, 2012;

Mișcare și teatru fizic  susținut de Peter Uray (Ungaria), Cluj-Napoca, 2012;

– Master class de dans contemporan și mișcare scenică coordonat de coregrafii Emanuele Braga și Emanuela Serra, Compania Balleto Civile(Italia), Cluj-Napoca, 2010;

Viewpoints, workshop coordonat de Bronwin Twidle (Noua Zeelandă), Cluj-Napoca, 2010;

Neo-Nô Theatre, workshop coordonat de Izumi Ashizawa (Japonia), Cluj-Napoca, 2009;

The Language of Shakespeare, Master class coordonat de Michael Page (SUA), Cluj-Napoca, 2008;

– Master class de Teatru Neo-Nô, coordonat de Izumi Ashizawa (Japonia), Cluj-Napoca, 2007;

Contact Improvisation, workshop cu Gyula Berger și Marta Ladjanski (Ungaria), Cluj-Napoca, 2006. 

 

Activitate în TNC

  • JohanELLING de Ingvar Ambjørnsen
    adaptare scenică de Axel Hellstenius, regia şi scenografia: Sorin Misirianţu (2021)
  • CebutâkinTREI SURORI de A.P. Cehov, regia: Răzvan Mureșan (2021)
  • StephanoFURTUNA de William Shakespeare, regia: Gábor Tompa (2019)
  • PORNO de András Visky, regia şi scenografia: Răzvan Mureșan (2019)
  • Vasile, Funcționarii, Bacaloglu, Anchetatorii, DeținuțiiCEL MAI IUBIT DINTRE PĂMÂNTENI scenariu de Tudor Lucanu, după romanul lui Marin Preda, regia: Tudor Lucanu (2019)
  • IL NULLAFACENTE. ALEG SĂ NU FAC NIMIC de Michele Santeramo, regia: Roberto Bacci (2019)
  • ȚIGANIADA scenariu de Cătălin Ștefănescu, după Ion Budai-Deleanu, regia: Alexandru Dabija (2018)
  • GămanMEȘTERUL MANOLE scenariu de Andrei Măjeri, după Lucian Blaga, regia și ilustrația muzicală: Andrei Măjeri (2018)
  • Roluri multipleCRAII DE CURTEA-VECHE după Mateiu Caragiale, regia: Răzvan Mureșan (2018)
  • POVEȘTI DE DRAGOSTE LA PRIMA VEDERE după Gabriel Liiceanu, Adriana Bittel, Ioana Pârvulescu, Radu Paraschivescu, Ana Blandiana, regia: Tudor Lucanu (2018)
  • Unchiul, Paznicul Franz, Agent 2PROCESUL după Franz Kafka, dramatizare de Mihaela Panainte și Daniel Ilea , regia: Mihaela Panainte (2017)
  • DimPORTOCALA MECANICĂ de Anthony Burgess, regia: Răzvan Mureșan (2017)
  • PierrotDON JUAN de Molière, regia: Roberto Bacci (2016)
  • BenvolioROMEO ȘI JULIETA de William Shakespeare , regia: Tudor Lucanu (2016)
  • AndreiLINOLEUM de Vladimir și Oleg Presniakov, regia: Alexandru Dabija (2016)
  • Benjamin YusseldorffBZZAP! de Robert Cohen, regia: Răzvan Mureșan (2016)
  • Rysiek (1919-1942)CLASA NOASTRĂ de Tadeusz Słobodzianek, regia: Bocsárdi László (2015)
  • RICHARD AL III-LEA SE INTERZICE! de Matei Vișniec, regia: Răzvan Mureșan (2015)
  • Al doilea cetățean liberUbuZdup! adaptare de Gábor Tompa, după Ubu înlănțuit și alte texte de Alfred Jarry, regia: Gábor Tompa (2015)
  • Căpitanul Dimiu / Coleg 2 / Bărbat 2ULTIMA NOAPTE DE DRAGOSTE, ÎNTÂIA NOAPTE DE RĂZBOI dramatizare de Ada Lupu, după Camil Petrescu, regia: Ada Lupu (2015)
  • Juratul 512 OAMENI FURIOȘI de Reginald Rose, regia: Tudor Lucanu (2015)
  • JohanELLING de Axel Hellstenius și Petter Naess , regia şi scenografia: Sorin Misirianţu (2014)
  • DreizlMEIN KAMPF de George Tabori, regia: Alexandru Dabija (2014)
  • CLOVNI EXTRATEREȘTRI scenariu de Eli Simon, regia: Eli Simon (2014)
  • Epihodov Semion PanteleeviciLIVADA DE VIȘINI de A.P. Cehov, regia: Roberto Bacci (2014)
  • Frederic Uzurpatorul / DuceleCUM VĂ PLACE după William Shakespeare, regia, coregrafia și selecția muzicală: Peter Uray (Ungaria) (2014)
  • EX/CENTRIC exercițiu dramatic colectiv

    , concept: Ionuț Caras (2014)

  • Martorul 4 (fotograful teatrului), Martorul 7 (autorul)SPECTATORUL CONDAMNAT LA MOARTE de Matei Vișniec, regia: Răzvan Mureșan (2013)
  • Papură, Baba DomnicaSÂNZIANA ȘI PEPELEA de Vasile Alecsandri, regia: Alexandru Dabija (2013)
  • Carl HartleyPANGLICA LUI MOEBIUS de Robert Cohen, regia: Răzvan Mureșan (2013)
  • Panthino, ProscrișiiCEI DOI GENTLEMENI DIN VERONA de William Shakespeare, scenariul şi regia: Ada Lupu (2013)
  • AdministratorulPOARTA de Hatházi András, regia şi scenografia: Tudor Lucanu (2012)
  • RĂZBOIUL CLOVNILOR scenariu de Eli Simon, regia: Eli Simon (2012)
  • Al patrulea luptător cu spadaHAMLET de William Shakespeare, regia: Roberto Bacci (2012)
  • HenneseyBILOXI BLUES de Neil Simon, regia: Cristian Nedea (2012)
  • Iordache, calfă la GirimeaD’ALE CARNAVALULUI de I.L. Caragiale, regia: Mona Marian (2012)
  • MachiavelliMACHIAVELLI: ARTA TERORII de Robert Cohen, regia: Răzvan Mureșan (2011)
  • FLORENȚA SUNT EU de Gellu Naum și Jules Perahim, regia: Alexandru Dabija (2011)
  • FĂT-FRUMOS DIN LACRIMĂ scenariu de Marian Râlea, după Mihai Eminescu, regia: Marian Râlea (2011)
  • DragoşZENOBIA scenariu de Mona Marian, după Gellu Naum, regia: Mona Marian (2011)
  • MileCIPSURI ŞI DALE de Ioan Peter, regia: Cristian Nedea (2011)
  • Directorul puşcăriei, Medicul şef, apoi un câine, RexPARADISUL GANGSTERILOR de Hervé Blutsch, regia: Răzvan Mureșan (2010)
  • L’ala – MADE IN ROMANIA – Step 1 concept de Balletto Civile (2010)
  • BoschBOSCH. GRĂDINA PLĂCERILOR LUMEŞTI scenariu de Marc Bogaerts, regia şi coregrafia: Marc Bogaerts (2010)
  • CosmonautULTIMUL MESAJ AL COSMONAUTULUI CĂTRE FEMEIA PE CARE A IUBIT-O CÎNDVA ÎN FOSTA UNIUNE SOVIETICĂ de David Greig, regia: Radu Afrim (2010)
  • TINEREŢE FĂRĂ BĂTRÂNEŢE scenariu de Marian Râlea, regia: Marian Râlea (2010)
  • RoyerASASINAREA MARCHIZULUI DE SADE scenariu de Marius Benţa, regia: Laszló Olivér (2010)
  • Cristian Ivanovici Ghibner, medicul judeţuluiREVIZORUL de N.V. Gogol, regia: Mona Marian (2010)
  • Două calfeVISUL UNEI NOPŢI DE VARĂ de W. Shakespeare, regia: Sorin Militaru (2010)
  • Paşka Eriomin, secretarul de komsomol al salonului 3NOAPTEA WALPURGIEI sau PAŞII COMANDORULUI tragedie în cinci acte de Venedikt Erofeev, scenariu dramatic de Mihai Măniuţiu, regia: Mihai Măniuţiu (2009)
  • Tito RussoUMBRA ALBASTRĂ de Bryan Reynolds, regia: Răzvan Mureșan (2008)
  • Un valetBOLNAVUL ÎNCHIPUIT de Molière, regia: Sanda Manu (2002)
  • EllisZBOR DEASUPRA UNUI CUIB DE CUCI de Dale Wasserman, după romanul omonim al lui Ken Kesey, regia: Marius Oltean (1998)
  • PORNO de András Visky, regia şi scenografia: Răzvan Mureșan (2019) – asistent de scenografie
  • DESPRE SENZAȚIA DE ELASTICITATE CÂND PĂŞIM PESTE CADAVRE de Matei Vișniec, regia şi decorul: Răzvan Mureșan (2018) – asistent de scenografie
  • PORTOCALA MECANICĂ de Anthony Burgess, regia: Răzvan Mureșan (2017) – asistent de regie
  • BZZAP! de Robert Cohen, regia: Răzvan Mureșan (2016) – scenografia
  • RICHARD AL III-LEA SE INTERZICE! de Matei Vișniec, regia: Răzvan Mureșan (2015) – scenografia
  • SPECTATORUL CONDAMNAT LA MOARTE de Matei Vișniec, regia: Răzvan Mureșan (2013) – asistent scenografie

 

Activitate în afara TNC

Roluri în teatru:

Frank în DEMONI de Lars Noren, regia Răzvan Mureșan, Asociația Artimo și Teatrul Jolly, 2013;

oldatul, șarpele în ZAHAK, spectacol de teatru Neo-Nô, regia Izumi Ashizawa, Cluj-Napoca, spectacol participant la Cea de-a XVI-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, 2009;

Cioclu  în DON’T LOOK BACK, regia Tristan Sharps, Produs de compania The DreamThinkSpeak în asociație cu Fundația Sibiu Capitală Culturală 2007 Sibiu, 2008.

  



Roluri în filme:

– Raul în MICA MAHMUREALĂ, regia Timar Sergiu, 2013;

– Violatorul-Piticul în CASETA 4/ALEXANDRA, regia Cristian Pascariu, 2011;

– Sașa în PROFESIONIŞTII regia Cătălin Apăvăloaie, 2011;

– Vlad în DINCOLO DE MUNTELE MEU, regia Cristian Pascariu, 2011;

– Dragoș în BEŢIŞOARE ROCK N‘ROLL, regia Cristian Pascariu, 2010;

– Omul cu afiș în VREI SĂ TE LAŞI DE BĂUT?, regia Cristian Pascariu, 2009.

 




Roluri în facultate:

– Cebutîkin în MAŞINĂRIA CEHOV, de Matei Vişniec, 2009 ;

– Deținutul 281 în 281, recital după texte de Radu Gyr și Paul Goma, dramatizarea și regia Diana Aldea și Filip Odangiu, 2009;

– Fundulea în VISUL UNEI NOPŢI DE VARĂ, de William Shakespeare, 2008;

– Pulcinellone în ELOGIUL MACABRELLEI CEA DESCHEIATĂ LA TOŢI NASTURII, 2007;

– Judecătorul Baredda y Saldivar în dramatizarea după MĂTUșA JULIA șI CONDEIERUL de Mario Vargas Llosa, 2006;

– Clown în examenul de improvizație de teatru nonverbal, 2005.
 




Alte activităţi:

– Membru fondator al asociației Artimo, Cluj Napoca, 2010.

– Teatru comunitar – crearea unui spectacol de teatru bazat pe improvizații cu deținuți, Penitenciarul Gherla, Cluj-Napoca, 2009.

 

Galerie media

Roluri jucate de-a lungul timpului

Johan
în Elling
Cebutâkin
în Trei surori
Actor
în Richard al iii-lea se interzice!
Papură, Baba Domnica
în Sânziana și pepelea
Juratul 5
în 12 oameni furioși
Benvolio
în Romeo și julieta
Unchiul, Paznicul Franz, Agent 2
în Procesul
Actor
în Povești de dragoste la prima vedere
Actor
în țiganiada
Actor
în Il nullafacente. aleg să nu fac nimic
Actor
în Porno
Vasile
în Cel mai iubit dintre pământeni
Mârlanii
în Singur printre mârlani
Stephano
în Furtuna