Menu
Petronela Grigorescu

Petronela Grigorescu

Actor, Regizor
Adaugă în lista ta
Înregistrează-te pentru a adăuga în lista ta

Spectacole viitoare cu Petronela Grigorescu

Momentan nu există reprezentații viitoare.

Despre Petronela Grigorescu

Data şi locul naşterii: 9 aprilie 1974, Iaşi

A absolvit Facultatea de Teatru a Universităţii de Arte „George Enescu” din Iaşi în 1997, la clasa prof. Cornelia Gheorghiu – Emil Coşeru.

A debutat pe scena Naţionalului ieşean în acelaşi an cu rolul Tillie din „Efectul razelor gamma asupra anemonelor”, fiind răsplătită cu Premiul Criticii pentru debut.

Roluri în Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi:
Tillie – Efectul razelor gamma asupra anemonelor de Paul Zindel, regia: Irina Popescu Boieru, 1997
Fiica – Doamna ministru de Branislav Nuşici, regia: Horea Popescu, 1998
Discipolul rabinului – Teibele şi demonul ei de Isaac Bashevis Singer şi Eve Friedman, regia: Alexander Hausvater, 1998
Maşa – Gândirea de Leonid Andreev, regia: Vlad Massaci, 1999
Hermia – Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare, regia: Ion Sapdaru, 1998
Vrăjitoarea Pata Sola – Elisabeta I de Paul Foster, regia: Irina Popescu Boieru, 1999
Puştoaica – Roberto Zucco de Bernard Marie Koltes, regia: Alexander Hausvater, 1999
Servitoare-n casa lui Orgon – Tartuffe de Molière, regia: Petru Vutcărău, 2000
Ania – Livada de vişini de A. P. Cehov, regia: Alexander Hausvater, 2000
Leul – Circul Matteo de Adrian Lustig, regia: Dan Vasile, 2001
Adepta lui Mishima, Ispita, Hanako – Nō Cinci poveşti de dragoste de Yukio Mishima, regia: Alexander Hausvater – 2002
Zina Prokofievna –  Inimă de câine (O istorie monstruoasă) după Mihail Bulgakov, regia: Ion Sapdaru, 2003
A doua gheişă, Mama, Prima odaliscă, Soţia-fantomă – Poarta miresmei după Marguerite Yourcenar, regia: Irina Popescu Boieru, 2003
Natalia Stepanovna – Despre efectul dăunător al nostalgiei după A. P. Cehov, regia: Ion Sapdaru, 2004
Ancuţa Apus de soare după Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia: Eugen Todoran, 2004
Rose – Dansează … fetele Mundy după Brian Friel, regia: Ada Lupu, 2004
Salomeea – Salomeea de Oscar Wilde, regia: Alexander Hausvater, 2004
Camelia – Trecutul zilei de mâine de Aurel Andrei, regia: Irina Popescu Boieru, 2005
Clarice – Slugă la doi stăpâni de Carlo Goldoni, regia: Nikolov Perveli Vili, 2005
O precupeaţă – Peţitoarele după A. Tzagareli, regia: Ion Sapdaru, 2006
Isabella – Dragoste la Veneţia (scenariu de commedia dell’arte în regie colectivă), 2006
Ikuko – Arborele tropicelor de Yukio Mishima, regia: Alexander Hausvater, 2006
Celestina Del SolTectonica norilor de Jose Rivera, regia: Cezar Ghioca, 2007
O oarbă, Mama lui Hans, Profesoara – Nevasta lui Hans de Ion Sapdaru, după Nichita Danilov, regia: Ion Sapdaru, 2008
Bad Bed Stories Poveşti de noapte bună pentru adulţi de Vladimir şi Oleg Presniakov, regia: Chris Simion, 2008
Păpuşa, Arătare – Uriașii munților de Luigi Pirandello, regia: Silviu Purcărete, 2009
Anna – Biedermann și incendiatorii, regia: Felix Alexa, 2009
Corul captivelor troiene – Aici, la porţile beznei după Hecuba şi alte tragedii de Euripide, regia: Mihai Măniuţiu, 2010
Veta O noapte furtunoasă de I. L. Caragiale, regia: Alexandru Dabija, 2010
Vecina – TV for Dummies – Un spectacol pentru 100 de telecomenzi, un text de Mona Bozdog şi Mihaela Michailov, regia: Ioana Păun, 2011
Glenna – Edmond de David Mamet, regia: Vlad Massaci, 2012
Marghioliţa – Iaşii în carnaval de Vasile Alecsandri, regia: Alexandru Dabija – 2012

Doamna Phelps – Focul (451° Fahrenheit) de Ray Bradbury, regia: Irina Popescu Boieru, 2012
Virginie – Pălăria florentină de Eugène Labiche, regia: Silviu Purcărete, 2013

Rebezin, soţia – Golem, regia: Alexander Hausvater, 2013
Karen Weston-Acasă, în miezul verii de Tracy Letts, regia: Claudiu Goga-2014
D.J. Arborele nopţii de Truman Capote, regia: Irina Popescu-Boieru, 2014
Marceline – Colivia de Georges Feydeau, regia: Cristian Hadji-Culea, 2015
Primul cetăţean -Vizita bătrânei doamne de Friedrich Dürrenmatt, regia: Claudiu Goga, 2015
Doamna MartinCântăreaţa cheală de Eugène Ionesco, regia: Radu-Alexandru Nica, 2015
D-na Stockmann – Un duşman al poporului, de Arthur Miller(adaptare după piesa lui Henrik Ibsen), regia: Claudiu Goga, 2016
Placida – Cafeneaua de Carlo Goldoni, regia: Silviu Purcărete, 2016
Femeia 2/Pașa Tătaru-„Seceta roșie” după „Cartea foametei” de Larisa Turea, regia: Petru Hadârcă, 2017
Mașina se oprește (Mașina Apocalipsei), regia Tilman Hecker, 2017
Totina, fiică Astă-seară se improvizează de Luigi Pirandello, un spectacol de Ovidiu Lazăr, 2018
EaPiele și cer de Dimitré Dinev, regia: Radu Ghilaș, 2018
Femeia – Moartea unui comis-voiajor de Arthur Miller, regia: Claudiu Goga, 2018
Un dolce far niente (adaptare după Vilegiaturiștii de Maxim Gorki), regia Catinca Drăgănescu, 2018
Lili – Autorul de Radu Herjeu, regia: Ovidiu Lazăr, 2020
2020 Vid și Co-vid”, producție online pe Scena 5, regia și scenariul – Irina Popescu Boieru, 2020
text și concept „Stop joc!”, producție online pe Scena 5, 2020
Sonia Unchiul Vanea de A.P. Cehov, regia: Claudiu Goga, 2020
Corinne – Cochilii de Radu Popescu, spectacol-lectură, regia Ionuț Cornilă, 2020
Geesche Gottfried Libertate la Bremen de Rainer Werner Fassbinder, regia Florin Caracala, coproducție Teatrul Național Iași, FaPt – Fabrica de Artă și Producție Teatrală Iași și Centrul Cultural German Iași, 2021
Miss Felicia Farfuz – Domnul Vulpe, de Larry Gelbart, regia – Cristian Hadji-Culea, 2022
Lucreția – Antonin Artaud. Familia Cenci”, regia: Silviu Purcărete, 2022 
 
Roluri în producţii independente:
Eleva – Lecţia de Eugen Ionesco, regia: Antonela Cornici – 2002
Sfârşitul iubirii ? – one woman show realizat la Green Hours cu sprijinul Pro-Helvetia, Centrul de Cultură Arcuş.

Experienţă regizorală:
Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte după Petre Ispirescu (spectacol prezentat la Molieres, Valea Dordogne – Franţa) – 2003

Burse şi rezidenţe:
2006 stagiu de pregătire în commedia dell’arte, Veneţia – Italia (proiect Leonardo da Vinci)
2006 rezidenţă de artist la Centrul de Cultură Arcuş, finanţată de fundaţia Pro-Helvetia prin proiectul ArtistNest.


Distincţii:
Nominalizare UNITER 2011, secţiunea Cea mai buna actriţă în rol principal pentru rolul Veta din O noapte
furtunoasă de I. L. Caragiale, regia: Alexandru Dabija, scenografia: Dragoş Buhagiar

Festivaluri:
1996 Diskurs ’96, Giessen – Germania
1997 Festivalul de Teatru Nopţile Albe, St. Petersburg
1999, 2000 şi 2002 Festivalul Internaţional de Teatru, Sibiu (cu piesele Teibele şi demonul ei, Roberto Zucco, respectiv Livada de vişini)
2002 şi 2004 Festivalul Internaţional de Teatru Evreiesc “Avram Goldfaden”, Iaşi (cu piesele Teibele şi demonul ei, respectiv Salomeea)
2005 Keochang International Festival of Theatre, Seul – Coreea de Sud

Date fizice: 1, 65 m, 58 kg, ochi căprui.


Roluri jucate de-a lungul timpului

Actor
în Domnul Vulpe
Detalii
Actor
în Moartea unui comis-voiajor
Detalii
Actor
în Acum râde printre lacrimi veselul Alecsandri
Detalii
Actor
în Plugarul și Moartea
Detalii
Actor
în Unchiul Vanea
Detalii
Actor
în Acasă, în miezul verii
Detalii
Actor
în Arborele nopţii
Detalii
Actor
în Vizita bătrânei doamne
Detalii
Actor
în Cabaretul cuvintelor
Detalii
Actor
în Cântăreaţa cheală
Detalii
Actor
în Cafeneaua
Detalii
Actor
în Seceta roșie
Detalii
Actor
în Mașina se oprește (Mașina Apocalipsei)
Detalii
Actor
în Astă-seară se improvizează
Detalii
Actor
în Piele și cer
Detalii
Actor
în Un dolce far niente – adaptare după Vilegiaturiștii de Maxim Gorki
Detalii
Actor
în Acasă la tata
Detalii
Actor
în 2020 vid și co-vid
Detalii
Actor
în Primele șapte comedii ușoare pentru oameni triști
Detalii