Menu
Mihai Bisericanu

Mihai Bisericanu

Actor, Regizor
Data nașterii: 5 februarie 1962 (60 ani)
Locul nașterii: București
Adaugă în lista ta
Înregistrează-te pentru a adăuga în lista ta

Urmărește pe:

Spectacole viitoare cu Mihai Bisericanu

Momentan nu există reprezentații viitoare.

Despre Mihai Bisericanu

Mihai Bisericanu (n. 5 februarie 1962, București) este un actor român contemporan.

Studii
A absolvit: Liceul de muzică “Dinu Lipatti”, secția pian, (10 ani) în 1979, apoi Liceul Gheorghe Șincai, profilul electrotehnică, în 1981. În paralel a continuat studiul pianului cu regretatul Dan Mizrahy la Școala Populară de Artă.

Studiază canto cu Georgeta Bălan în cadrul Liceului de muzică, cât și clarinet, ca instrument auxiliar. De asemenea studiază chitara ca autodidact, activând în diverse formații cu orientare New-Wave (Underground).

A urmat apoi I.A.T.C. (UNATC) A.T.F. – Actorie clasa: Prof. Mihai Mălaimare și Mircea Constantinescu, pe care a absolvit-o în 1990.

În 2012 a obținut titlul de Doctor în Teatru la UNATC, unde și predă prin asociere, la Catedra de Expresie Vocală și Corporală (canto, dicție) încă din 2006.

Experiență profesională

  • din 1990 actor la Teatrul de Comedie, București
  • Director muzical la Radio Total la începuturile acestuia (1993)
  • din 1995: actor în Teatrul Bulandra (teatru membru al Uniunii Teatrelor Europene)
  • programator MIDI (negative muzicale) pentru diverse firme americane, 1997-2002
  • Voice over și regizor dublaj/regizor muzical la Ager Film (pentru Disney Channel)
  • Cadru didactic asociat lector, la Catedra de Expresie vocală și corporală din UNATC, începând cu 2006
  • Conducător atelier preuniversitar la Școala Atelier “George Mihăiță” – pe lângă Teatrul de Comedie, 2011 – 2013
  • Doctor în Teatru la UNATC, 2012

Cariera

Teatru
Tahti /Giuvaer – Krum – Ectoplasmă – de Hanoch Levin, regia Theodor Cristian Popescu, Teatrul Bulandra / www.bulandra.ro, 2020
Pianist/Prezentator/Moș Crăciun – Crăciunul Feliciei – regia Cristian Mihăilescu, Opera Comică Pentru Copii, 2019
Invitat extraordinar – Festivalul IUBIȚI MUZICA ROMÂNEASCĂ – dirijor Cristian Neagu, Filarmonica de Stat Arad, 2018
Lili/Bobi – Afacerea cu cadavre – adaptare de Ilinca Stihi după Joseph Kesselring, regia Ilinca Stihi, Teatrul „George Ciprian” din Buzău, 2018
Povestitor – Petrică și lupul – Op. 67 – de Serghei Prokofiev, cu cvintetul Bucharest Winds, Filarmonica „George Enescu” din București, 2016
Cosme McMoon – În plină glorie – de Peter Quilter, regia Răzvan Mazilu, Teatrul de Comedie, 2015
Soldatul – Povestea Soldatului – scenariu radiofonic de Mihai Bisericanu, pe muzica lui Igor Stravinski, cu Trio Mozaic, Anca Sigartău, Mihai Gruia Sandu Filarmonica „George Enescu” din București, 2013
Ofițer, Hair Stylist, Mihai – Comedie pe Titanic – cuplu cu Vasile Muraru, regia Cezar Ghioca, Teatrul „Constantin Tănase” din București, 2013
Mihail – Piei, Drace!!! – cuplu cu Vasile Muraru, regia Cezar Ghioca, Teatrul „Constantin Tănase” din București, 2013
Artur – Dacă muzica ar fi o poveste – de Pascal Amoyel, scenariu și regia Anca Sigartău, Filarmonica „Banatul” din Timișoara, 2013
Mim – InnerSound Festival – Pantomime Concert – spectacol suprarealist-muzical în cadrul Festivalului InnerSound 2013, Universitatea Națională de Muzică București, 2013
Povestitor – Petrică și lupul – Op. 67 – de Serghei Prokofiev, cu cvintetul FIVE (suflători), Institutul Goethe din București, 2013
Gervasio D’Alouisi – La Grande Magia – de Eduardo de Filippo, regia Elie Malka, Teatrul Bulandra, 2013
Actor invitat – Clasic e fantastic – (Vocea umană), realizator Cristina Sârbu, Filarmonica „George Enescu” din București, 2012
Recitator, chitarist, acordeonist – Cică… URMUZ – spectacol suprarealist-muzical în cadrul Festivalului SIMN 2011, Universitatea de Muzică București, 2011
Piotr – Ivanov – de A. P. Cehov, regia Andrei Șerban, Teatrul Bulandra, 2011
Padre Lorenzo – Romeo și Julieta – Musical de Gerard Presgurvic, regia Kero, Teatrul Național de Operetă „Ion Dacian” București
James McHogson, Hans Julian Isther – Interpretul – de Tristan Bernard, regia Radu Gheorghe, 2009
Friar Tuck – Heart Of The Lion – de Eric Bocks, Filarmonica din Pitești
Ioji – Voievodul țiganilor – de Johann Strauss, regia Răzvan Dincă, Teatrul Național de Operetă „Ion Dacian” București
Bufonul – Un bufon la… Veneția – cu Camerata “Dorin Teodeorescu”, Teatrul Național de Operetă „Ion Dacian” București
Mim – În căutarea Tonului – spectacol de Ionuț Ștefănescu, Filarmonica „George Enescu” din București
Njegus – Văduva veselă – Franz Lehar, Opera Națională București
Dl. Herz – Directorul de teatru – Mozart, regia Doru Marin, Filarmonica „George Enescu” din București
Richmond – Richard al III-lea se interzice – Matei Vișniec, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul Bulandra
Regizor tehnic – Șase personaje în căutarea unui autor – Luigi Pirandello, regia Liviu Ciulei, Teatrul Bulandra, 2005
Ludwig – Ludwig Nicolo & Jo – regia Radu Gheorghe, Teatrul Național “Ion Luca Caragiale” București, 2004
Domnul – De Pretore – Eduardo de Filippo, regia Horațiu Mălăele, Teatrul Bulandra, 2003
Polițist – Roberto Zucco – regia Benjamin Walker, Teatrul Bulandra, 2002
Ulisse – Odiseea 2001 – regia și scenariul Cătălina Buzoianu, Teatrul Bulandra , 2001
Heinrich Meisel – Uite Tata, Nu E Tata – Arnold & Bach, regia Ion Lucian, TES, 2000
Truffaldino – Turandot – Carlo Gozzi, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul Bulandra, 2000
Adriano – Mediterana – Panait Istrati, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul „Maria Filotti” Brăila, 2000
Secretarul – Mama Curaj – B. Brecht, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul Bulandra, 1999
Poetul – Levantul – Mircea Cărtărescu, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul Mundi – Teatrul Bulandra, 1998
Jean – Petru sau Petele din soare – Vlad Zografi, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul Bulandra, 1998
Perry – Totul în grădină – E. F. Albee, regia Tudor Mărăscu, Teatrul Bulandra, 1997
Pulcinella – Scandal la Palermo – Goldoni, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul Bulandra, 1997
Recitator – Neobișnuitul firesc – Nichita Stănescu, regia Mihai Lungeanu, S.R.R. Sala Radio, 1997
Vince – Copilul îngropat – Sam Shepard, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul Bulandra, 1996
Băiatul – Șase personaje în căutarea unui autor – Luigi Pirandello, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul Bulandra, 1996
Delfinul – Mireasa Mută – Ben Johnson, regia Al. Tocilescu, Teatrul de Comedie, 1995
Mărginoiu – Patul lui Procust – Camil Petrescu, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul Bulandra, 1995
de Brissard – Fuga – Mihail Bulgakov, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul de Comedie, 1995
Aeneas – Troilus și CresidaWilliam Shakespeare, regia Dragoș Galgoțiu, Teatrul de Comedie, 1994
Ferdinand – Ceaușescu’s Ear – Gerard Stembridge, regia Gerard Stembridge, Teatrul româno-irlandez, 1993
Eliberatorul – Ce ne facem fără Willy? – George Astalos, regia L. Szekely-Anton, Teatrul de Comedie, 1992
Laurent – Cage aux Folles – Colivia nebunelor – Jean Poiret, regia Valeriu Moisescu, Teatrul de Comedie, 1992
Albin – La Papagalul Verde – Arthur Schnitzler, regia Lucian Giurchescu, Teatrul de Comedie, 1991
Danceny – Legături periculoase – Cristopher Hampton, regia Al. Darie, Teatrul de Comedie, 1991
Flute, Thisbee – Visul unei nopți de varăWilliam Shakespeare, regia Alexandru Darie, Teatrul de Comedie, 1990
Nebunul – Regele LearWilliam Shakespeare, regia Andreea Vulpe, Studioul Cassandra, 1989
Funcționar – Mantaua – Nikolai Gogol, spectacol cu Măști, scenariul și regia Mihai Mălaimare, Teatrul Național, 1989
Tonino – Clovnii – scenariul și regia Mihai Mălaimare, Teatrul Național, 1988

Filmografie
Nenciu Gh. – Cardinalul – Ager Film, regia Nicolae Mărgineanu – 2019
Coach L.A. – See You Soon – Alien Film, regia David Mahmoudieh – 2018 (with Harvey Keitel, Liam McIntyre)
Klaus Winkler – O poveste de dragoste, Lindenfeld – Orion Film, (lb. germană), regia Radu Gabrea – 2014
George Filimon – Catalogul – Saga Film, scurt metraj, regia Sorin Marin, în producție – 2014
Silviu – Mama ei de tranziție – Paradox Film, regia Cristina Nichituș, 2012
Walther von Vogelweider – Die Deutschen (Germanii) – (documentar lb. germană) Domino Film, 2010
Soldat Ferme – Ces Amours La, (lb. franceză), regia Claude Lelouch, 2009
Client – Schimb valutar – Ager Film, regia Nicolae Mărgineanu, 2008
Domnul Mustăcilă – Brandy și Dl.Mustăcilă (Dublaj de Voce)
Măgărușul – Shrek al treilea, și Shrek IV (dublajul în română)
Marshall Geller – Second In Command (Gardă de corp sau Adjunctul)- Castel Films (lb. engleză), regia Simon Fellows (cu Jean-Claude Van Damme), 2006
Gentleman – Armistice – documentar BBC
Paramedic – Return Of The Living Death4: Necropolis – (lb. engleză), regia Ellory Elkayem, 2005
Gregor – Gargoyle (Aripile Întunericului) – Ambient Film (lb. engleză), regia Jim Wynorski (cu Michael Pare), 2004
Șofer – Maria – regia Călin Netzer, 2003
Stassi – My Name Is Modesty – Castel Films (lb. engleză), regia Scott Spiegel, 2004
Sergent Cox – Sherlock – A Case Of Evil – Castel Films (lb. engleză), regia Graham Theakston, TV 2002
David – Une morte pour une vie – (lb. franceză), regia Benoit D’Aubert
Woodcutter – Princess Of The Thieves – Castel Films (lb. engleză), regia Peter Hewitt (cu Malcolm McDowell), TV 2001
Polițist – Shrunken City – Castel Films (lb. engleză), regia Ted Nicolaou, 1999
Raoul Kervalec – Tapage Nocturne, regia Gerard Coq (lb. franceză)
Prezentator TV – Față în față, regia Marius Barna, 1999
Constantin – Ultima gară, regia Bogdan Dumitrescu
Primul balerin – Asfalt Tango, regia Nae Caranfil, 1996
Polițist – Dark Angel – Castel Films (lb. engleză), regia Linda Hassani
Flunky – Trancers IV – Castel Films (lb. engleză), regia David Nutter (lb. engleză)
Titi – E pericoloso sporgersi, regia Nae Caranfil, 1993
Scăpărici – Maria Mirabela în Tranzistoria regia Ion Popescu-Gopo, 1989
Tata – Desene pe asfalt – regia Elisabeta Bostan, 1989
Iscoada Femeie – Secretul armei secrete, regia Alexandru Tatos, 1988
Relu – Kilometrul 36 sau Rezervă la start, regia Anghel Mora (Mihai Diaconescu), 1988
Membru formație – Liliacul înflorește a doua oară – regia Cristina Nichituș, 1988
Tatăl – Zâmbet de soare, regia Elisabeta Bostan 1987
Valet – Flăcări pe comori, regia Nicolae Mărgineanu 1987
Iliuță – Niște băieți grozavi, regia Cornel Diaconu 1987
Costin – Luminile din larg, regia Stelian Stativă 1986

Televiziune
Pianist/Prezentator/Moș Crăciun – Crăciunul Feliciei – regia Cristian Mihăilescu, Opera Comică Pentru Copii, preluat TVR1, 2019
Invitat – Politică și delicatețuri, realizator Dan Manoliu – TVR1, reluare pe TVR2, 2018
Marian – Cabaret de Revelion, show Revelion, realizator Dan Manoliu, regia Adrian Lustig – TVR2, reluare pe TVR3, 2018
Mircea cel Bătrân – Iartă-mă, show Revelion, cu Raluca Moianu, Doru Ana și Mihai Bisericanu la IARTĂ-MĂ, TVR 2016
Invitat – Minunile lui Tămaș, LookTV 2014
Invitat – Să v-amintiți Duminica!, NaționalTV 2014
Mihail – Revelion cu Noroc la TVR 2 – 2014, sceneta “Sihaștrii” cuplu cu Vasile Muraru, 2014
Invitat – Atenție se cântă, TVR 2009, 2012
Invitat – Confesiuni, realizator Iuliana Marciuc, TVR Internațional 2012
Invitat – La Mustață, TVR 2012
Invitat – Unora le place, TVR 2012
Invitat – Timpul chitarelor, TVR2, 2012
Invitat/concurent – Odată în viață, TVR1, 2008
Invitat – Dănuț SRL, TVR 2008
Invitat – Crăciun în familie, împreună cu Laura Bisericanu, TVR 2005
Invitat – Duminica în bucătărie, AcasăTV, 2004
Personaje – Emisiuni de Crăciun, TVR 2005, 2006, 2008
Prezentator/amfitrion – Siesta cu… Fiesta, TVR regia Ovidiu Dumitru, 2003
Mască – Ghici cine vine la… cină?, TVR 2001
Ceda – Doamna Ministru – Branislav Nusici, regia Florentina Enache, TVR 2000
Client – Vară în doi, TVR 1999
Recepționer – Vacanță la munte, regia Olimpia Arghir, TVR 1999
Mistengue – Buffoniștii – adaptare de Ovidiu Dumitru după Labiche, regia Sergiu Ionescu, TVR 1997
Improvizator – Mi-e frică de lilieci, regia Sergiu Ionescu, TVR 1996
Tuzenbach – Trei surori – A.P.Cehov, regia Cornel Todea, TVR 1994
Recitator – Emisiuni de poezie, versuri de Mihai Eminescu, Constant Tonegaru, Ben Corlaciu, Nicolae Labiș TVR 1993, 1994, 1997
Tânărul – Noaptea marilor speranțe, regia Domnița Munteanu, TVR 1993
Regizor tehnic – Dincolo de cortină, regia Gheorghe Marian, TVR 1993
Mangini – Astă seară se improvizează – Luigi Pirandello, regia Eugen Todoran, TVR 1993
Ginerele – Aventuri într-o gară mică, regia Sergiu Ionescu, TVR 1993
Constantin – Capul de rățoi – George Ciprian, regia Constantin Dicu, TVR 1992
Regizor tehnic/prezentator – Comedia de-a lungul veacurilor, regia Gheorghe Marian, TVR 1992
Alexandru Mitu – Dragoste și apă caldă, regia Cornel Dalu, TVR 1992

Regie
Membru în Juriul Teatrului Radiofonic pentru Elevi – București, Radio România SRR, 2019
Membru în Juriul “Festivalului Comediei Românești” Ediția XV – București, Teatrul de Comedie, 2017
Membru în Juriul Trofeului ”Ion Dacian” (Festivalul ”Viața e frumoasă”) – București, Teatrul Național de Operetă, noiembrie 2010
Fitness – de Jacques de Decker, Teatrul de Comedie – București, 2008
Actor, Regizor de dublaje voci și Regizor muzical la AGER Film – București, din 1993, respectiv 2006
Sosesc deseară – de Tudor Mușatescu, Teatrul „Maria Filotti” Brăila, 2002
Trei piese scurte în lb. franceză, ca premiu la Tineri Autori 2000, la Institutul Francez – București
Membru în Juriul de dramaturgie Francofonă – Bruxelles, iunie 2000

Muzica
Vine vremea – versuri Romulus Vulpescu – concept, muzică originală/interpretare Mihai Bisericanu, youtube clip – 2021
Prohod – versuri George Topârceanu – concept, muzică originală/interpretare Mihai Bisericanu, youtube clip – 2021
În limba ta – versuri Grigore Vieru – concept, muzică originală/interpretare Mihai Bisericanu, youtube clip – 2021
Cântecul Nebunului – versuri Ion Minulescu – concept, muzică originală/interpretare Mihai Bisericanu, youtube clip – 2021
Lumină lină – versuri Ioan Alexandru – concept, muzică originală/interpretare Mihai Bisericanu, youtube clip – 2020
De-abia plecaseși – versuri Tudor Arghezi – concept, muzică originală/interpretare Mihai Bisericanu, youtube clip – 2020
Cântec în noapte – versuri Lucian Blaga – concept, muzică originală/interpretare Mihai Bisericanu, youtube clip – 2020
Sonetul 27 – versuri W. Shakespeare – concept, muzică originală/interpretare Mihai Bisericanu, youtube clip – 2020
Pa-dam, Pa-dam – muzică originală și adaptare, regia Sandu Mihai Gruia, spectacol studenți master UNATC – 2011
Alba-neagra – muzică originală, scurt metraj desene animate – 2010
Fitness – muzică originală, regia Mihai Bisericanu, Teatrul de Comedie – București, 2009
Cei trei purceluși – muzică originală, regia Sandu Mihai Gruia, Teatrul Țăndărică – București 2008
Uite tata, nu e tata – ilustrație muzicală, regia Ion Lucian, TES – București
Copilul îngropat – ilustrație muzicală, regia Cătălina Buzoianu, Teatrul Bulandra – București
Eunucul – adaptări muzicale, spectacol de diplomă, regia Mihai Mălaimare, studioul de Teatru ”Cassandra”, IATC 1981

Dublaje
DuBros -Tom și Jerry – filmul, Warner Bros / HBO Max, dublat în 2021
Paddington (Ben Whishaw) – Aventurile lui Paddington, serial Nickelodeon, dublat în 2020
Barnaby/Barnabys – Familia Willoughby, film Netflix, dublat în 2020
Johnny șoarece de oraș/Felix cerbul – Peter Rabbit The Runaway, film Sony Pictures, dublat în 2020
Timon (Billy Eichner) – Regele Leu 2019 (The Lion King 3D 2019), film Disney 3D Live Action, dublat în 2019
Rakan (Ronan Summers) – League Of Legends (joc computer), nivele noi – dublat în 2019
Garrison, Harvey – Bun venit în Wayne, serial Nickleodeon, dublat în 2019
Premesh – Dumbo, film Disney, dublat în 2019
William “Weatherall” Wilkins (Colin Firth) – Mary Poppins revine, film Disney, dublat în 2018
Eprubeta (Beaker) – Bebelușii Muppets (sau Micii Muppets), Serial Disney, dublat în 2018
Brix/Bătrânul Iarnă – Goldie și Ursuleț – serial Disney, dublat în 2018
Cheetah – Kitty nu-i o pisică – serial Disney, dublat în 2018
Cavendish/Martin/Scott – Legile lui Milo Murphy, serial Disney, dublat în 2017 – 2018
Porky Pig (Bob Bergen) – Noile Looney Tunes, serial Cartoon Network, dublat în 2017 – 2018
Hans – Ferdinand – film 20th Century FOX, dublat în 2017
Papă Masă – Ștrumpfii: Satul pierdut – Smurfs: The Lost Village, film Sony Pictures, dublat în 2017
Thadeus Toad – Aventurile lui Ichabod și Mr. Toad (The Adventures of Ichabod and Mr. Toad) – film Disney, dublat în 2017
Ben – Planeta comorilor (Treasure Planet) – film Disney, 2017 (film produs în 2002)
Tio Oscar/Tio Felipe – Coco – film Disney, 2017
Herbert/Beverly/Jimmy – Zoo Lane – serial HBO, 2017
El Fez/DL. Geli/Timp-Clop – Hotel Transilvania Serialul – serial Disney, 2017 – 2018
Năsosul – O poveste încâlcită (Tangled) serial Disney, 2017
Rakan (Ronan Summers) – League Of Legends (joc computer), 2017
Panic (Matt Frewer) – Hercules – serial Disney și DVD (Hercules), 2017
Directorul Mitchell – serial Disney (Kirby Buckets), 2016, 2017
Tata – Polly și animalele Zhou Zhou, 2016
Frank – Micii salvatori în Australia, 2016
Gurgle – În căutarea lui Dory (Finding Dory), film Disney/Pixar, 2016
Tip – Film Mica Sirenă 2 (Return to the Sea), 2016
Tata – serial animat (Zou Zou), 2016, 2017
Loopdidoo – serial animat (Loopdidoo), 2015, 2016, 2017
Sumo – Clarence, serial Warner Brothers, 2014
Andy – Vacanță monstruoasă, (Monstruous), 2014
Scoică – Băiatul Stridie, serial, 2014
Pierrot, Colbert – Calimero, serial, 2014
Russell – Johnny și Spiridușii, serial Disney, 2013
Mr. Peabody & Sherman, film DreamWorks – (Maximilien Robespierre), 2013
Zbanghi sau Squidgy – Aventuri cu Justin, serial Disney, 2013
ZeFronk – Gustări gustoase cu ZeFronk, serial Disney, 2013
Azrael – Ștrumpfii (The Smurfs), film Sony Pictures, 2013
Cetinel – Turbo, Film DreamWorks, 2013
Nim Galuu – Regatul Secret, (Epic), Film Nickelodeon, 2013
Bones – Jake și Pirații din Țara de Nicăieri, serial Disney, 2012
Tânărul Macintosh – Neînfricata (Brave), Film Disney , 2012
Timon (Nathan Lane) – Regele Leu 1, 2 și 3, Filme Disney
Beaker Eprubeta – Păpușile Muppets, Film Disney, 2012
Phil – Bătăușiii Wasabi Film, 2012
Rango (Johnny Depp) – Film Paramount (Rango), 2012
Ciocănel – Manny Iscusitul -serial Disney Channel, 2012
Oscar – Viața în acvariu, serial Disney Channel, 2012
Maurice Jensen – Răpirea Tatălui, Film Disney Channel, 2012
Hoț cu Nasu Mare – Love O poveste încâlcită, (“Tangled-Rapunzel”)- Film Disney, 2012
Profesor Pearson – Fratele Lider, Film
Mr. Moseby (Phill Lewis) – O viață minunată pe punte, serial Disney Channel (Great Life On Deck), 2011
Spiff – Iggy Arbuckle, serial animat, 2007
Bob – Noroc de irlandez, Film
Yuri – Prietenii din Spațiu, Film
Rapaki – Lămpi Meteo și insula misterioasă, film
Strito – Skatenini și dunele de aur, film
Smilz – Zâmbește și du-te și bifuoco brazier, Film
Yammo – Pallastrike pe Insula Paștilor, film
Baronul Rozzo – Straspeed în lumea nebună, film
Larry – În junglă (The Wild) – Film Paramount
Mushu (Eddie Murphy) – Mulan I, II, Filme Disney
Junior – Kim Possible, serial Disney Channel
Porky Pig (Mel/Noel Blanc) – Looney Tunes, serial Cartoon Network
Profesor Rotwood – Dragonul America (American Dragon) serial Disney Channel
Domnul Mustăcilă – Brandy și Domnul Mustăcilă (Brandy & Mr. Whiskers), serial Disney Channel
Terry și Wen – B-Daman, serial Cartoon Network
Pleakley – Lilo & Stitch, serial Disney Channel
Măgărușul (Eddie Murphy) – Shrek 3și Shrek 4, Filme DreamWorks
Timon – Timon și Pumba, serial Disney
Billy – Negrele aventuri ale lui Billy și Mandy, Cartoon Network
Marele Duce – The Grand Duke – Cenușăreasa 1 2 3, animație Disney
Joseph Korso – Joseph Korso – Titan A.E., animație Don Bluth

Teatru Radiofonic
Gheorghe – Fii tare, Gheorghe! – de Gheorghe Mocanu – interpretarea, regia și muzica originală Mihai Bisericanu, youtube clip 2021
Pisissicius – Ghid Audio pentru Muzeul Literaturii, regia și adaptarea Mihai Lungeanu, 2019
Profesor filozofie – UNDEva din ’28 – scenariu și regia Ilinca Stihi, sitcom radiofonic, 2018
Doctorul Meyer – Pădurea spânzuraților – scenariu și regia Gavril Pinte după romanul lui Liviu Rebreanu, 2018
Spătarul – Sultan pentru o zi – scenariu Costin David, regia și adaptarea Mihai Lungeanu, 2018
—- Dada Cabaret – de Matei Visniec – adaptarea și regia Mihai Lungeanu, 2016
—- Henric al V-lea – de William Shakespeare – adaptarea Domnica Țundrea, regia Attila Vizauer, 2014
Micul Prinț – N-am fost niciodată – de George Rusu, regia Mihai Lungeanu, 2011
Pălădescu – Povestea Ursei Mari – 2006
—- Rugați-vă pentru Fratele Alexandru – de Constantin Noica – adaptarea Florian Chelu și Elisabeta Pop, regia Mihai Lungeanu, 2005
Naraskin – Ecaterina cea Mare – de George Bernard Shaw – regia și adaptarea Cezarina Udrescu, 2005
—- Viața și aventurile lui Moș Crăciun – de Lyman Frank Baum – adaptarea Sanda Socoliuc, regia Cezarina Udrescu, 2005
—- Semnat Pombo – de Louise Doutreligne – adaptarea Doina Papp, regia Attila Vizauer, 2004
—- Iscusitul hidalgo Don Quijote de la Mancha, Episod 10 – de Miguel de Cervantes Saavedra – adaptarea Georgeta Răboj, regia Cristian Munteanu, 2004
—- O soacră la Grand Hotel – de Ion Luca Caragiale – adaptarea Magda Duțu, regia Dan Puican, 2004
—- Tartuffe – de Moliere – adaptarea Domnica Țundrea, regia Ion Vova, 2004
—- Licoarea de aur – de Magda Duțu după o idee de Edouard Laboulaye – regia Cristian Munteanu, 2004
—- Seducătorul din Sevilla și Oaspetele de Piatră – de Tirso de Molina – adaptare Costin Tuchilă, regia Leonard Popovici, 2003
—- Praznicul ciubotarului – de Thomas Dekker – adaptarea Pușa Roth, regia Cristian Munteanu, 2003
—- Gâsca de aur – de Frații Grimm – regia și adaptarea Boris Petroff, 2003
—- Viața și faptele Sfântului Ierarh Nicolae – scenariu de Ina Sterescu – regia Vasile Manta, 2002
—- Valsul câinilor – de Matei Millo – adaptarea Cristian Buricea-Mlinarcic, regia Mihai Lungeanu, 1997
—- Regele Richard al II-lea – de William Shakespeare – adaptarea Dan Amedeo Lăzărescu, regia Cristian Munteanu, 1995
—- Bambi sau povestea unui pui – de Felix Salten – regia Dan Puican, 1995
—- Prăpăstiile Bucureștilor – de Matei Millo – regia și adaptarea Mihai Lungeanu, 1994
—- Leul, vrăjitoarea și garderoba – de Clive Staples Lewis – regia și adaptarea Mihai Lungeanu, 1994
—- Un joc al visului – de August Strindberg, adaptare Doina Papp, regia Mihai Lungeanu, 1994
—- Legenda Ouălor Roșii – de Titela col. Haque – regia Titel Constantinescu, 1993
—- Omor în Catedrală – de Thomas Stern Eliot – adaptarea Dan Amedeo Lăzărescu, regia Titel Constantinescu, 1993
—- Năzdrăvăniile lui Păcală – de Traian Chelariu – regia și adaptarea Leonard Popovici, 1993
—- Piiticul roșcovan – de Ernst Theodor Amadeus Hoffman – adaptarea și regia Cristian Pepino, 1993
—- Cum se cuceresc femeile – de Woody Allen, adaptare Liana Ceterchi și Radu F. Alexandru, regia Leonard Popovici, 1992
—- Pe strada Mântuleasa – de Mircea Eliade – adaptarea Doina Papp, regia Titel Constantinescu, 1992
—- Salomeea – de Oscar Wilde – adaptarea Marina Spalas, regia Titel Constantinescu, 1992
—- Făt Frumos – de Horia Furtună – regia și adaptarea Leonard Popovici, 1991
—- Gulliver în Țara Piticilor – de Jonathan Swift – adaptarea Virginia Velcescu, regia Vasile Manta
—- Filantropul – de Hans Magnus Enzensberger – adaptare Costin Tuchilă, regia și adaptarea Mihai Lungeanu
—- Calul leșinat – de Francoise Sagan, regia Dan Puican

Roluri jucate de-a lungul timpului

Cosme McMoon
în în plină glorie!
Detalii
Regizor
în Fitness
Detalii