Ionuț Caras

Actor
Adaugă la favoriți
Înregistrează-te pentru a adăuga la favoriți

Reprezentații viitoare cu Ionuț Caras

Joi, 26 nov. ora 19:00
Teatrul National Cluj-Napoca
Duminică, 29 nov. ora 19:00
Teatrul National Cluj-Napoca

Biografie

 

Data şi locul naşterii:
12 februarie 1981, Iaşi

Studii:

– Masterat în „Filosofia culturii şi artele spectacolului“ Facultatea de Teatru şi Televiziune, Universitatea „Babeş-Bolyai“ Cluj-Napoca (2005)

– Facultatea de Teatru şi Televiziune, Universitatea „Babeş- Bolyai“ Cluj-Napoca, Secţia Actorie, clasa prof. Miklós Bács, promoţia 2004.

 


Activitate profesională:
Angajat al Teatrului Naţional din Cluj din anul 2004.

Lector univ. drd. la Facultatea de Teatru și Televiziune din cadrul Universităţii „Babeş-Bolyai“ din Cluj.


Premii:

– Premiul pentru cel mai bun actor în rol principalCristian Rigman pentru rolul Jakub Kac (1919-1941), Radu Lărgeanu pentru rolul Rysiek (1919-1942)Miron Maxim pentru rolul Menachem (1919-1975)Cătălin Herlo pentru rolul Zygmunt (1918-1977)Ovidiu Crișan pentru rolul Heniek (1919-2001)Matei Rotaru pentru rolul Władek (1919-2001)Ionuț Caras pentru rolul Abram (1920-2003) din spectacolul Clasa noastră de Tadeusz Słobodzianek, regia: Bocsárdi László, la Gala Premiilor Teatrului Național Cluj-Napoca, 2016;
– Premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar, la Teatrul Naţional Cluj-Napoca, în stagiunea 2014-2015, pentru rolul Fratele Tibergiu din spectacolul UbuZdup! după Alfred Jarry, regia Tompa Gabor, la Gala Premiilor Teartrului Național Cluj-Napoca, 2015.

Premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar, pentru rolurile „Zmeul“ şi „Baba Anica“ din Sânziana şi Pepelea, la Festivalul Comediei Româneşti de la Bucureşti, 2014.
– Nominalizare la Premiul pentru Cel Mai Bun Actor în Rol Principal, pentru rolul Gurevici, din spectacolul Noaptea Walpurgiei sau Paşii Comandorului de Venedikt Erofeev, la Gala UNITER, aprilie 2010;
Premiul pentru Cel Mai Bun Actor, pentru rolul Gurevici, din spectacolul Noaptea Walpurgiei sau Paşii Comandorului de Venedikt Erofeev, la Festivalul de Dramaturgie Contemporană de la Braşov, ediţia a XXI-a, 2009;
Premiul „Euphorion“ pentru tineri creatori, pentru realizările artistice din stagiunile 2005-2006 si 2006-2007, acordat de Teatrul National din Cluj, 2007;
Premiul pentru excelenţă în artă „Timică“, oferit de Asociaţia Master Class pentru rolul Pretextat Tach – Gala Tânărului Actor, HOP Mangalia (2005);

Premiul de excelenţă acordat de Cluburile Lions şi Rotary în semn de recunoaştere a meritelor deosebite în domeniul artistic.

 


Work-shop-uri:

– Participare la Academia Itinerantă „Andrei Şerban“, Horezu (2009);
– Participare la proiectul Academia Itinerantă „Andrei Şerban“, desfăşurat la Plopi (2007) şi la Teatrul La MaMa din New-York, proiect finanţat de Institutul Cultural Român din New York şi finalizat cu spectacolele Spovedania / Deadly Confession, după romanul jurnalistic Spovedanie la Tanacu de Tatiana Niculescu Bran, la Teatrul La MaMa şi Spovedanie la Tanacu la Teatrul „Odeon“ din Bucureşti (2008);
– Atelier de creaţie condus de Radu Penciulescu la Teatrul National din Bucureşti (2007);

– Atelier condus de Andrei Şerban, Teatrul Naţional Cluj (2005);

– Atelier de mişcare – Vava Ştefănescu, Facultatea de Teatru şi Televiziune, Cluj (2005);

– Atelier – Christian Benedetti, Facultatea de Teatru, Cluj (2002);

– Atelier de mişcare – Vava Ştefanescu, Fundaţia Tranzit, Cluj (2002);

– Workshop Commedia dell’ Arte – Cătălina Buzoianu, Facultatea de Teatru, Cluj (2000).
 


Limbi străine:
Engleză, franceză.

 

Activitate în TNC

  • Nikolai Vsevolodovici StavroghinDEMONII. SPOVEDANIA LUI STAVROGHIN după F.M. Dostoievski, regia: Tudor Lucanu (2020)
  • Nikolai Vsevolodovici StavroghinDEMONII. ÎNCEPUTURI după F.M. Dostoievski, regia: Tudor Lucanu (2020)
  • Maestru de ceremoniiPROCESE LA TEATRU. EPISODUL I: HAMLET , regia: Ionuț Caras (2019)
  • ȚIGANIADA scenariu de Cătălin Ștefănescu, după Ion Budai-Deleanu, regia: Alexandru Dabija (2018)
  • Starețul BogumilMEȘTERUL MANOLE scenariu de Andrei Măjeri, după Lucian Blaga, regia și ilustrația muzicală: Andrei Măjeri (2018)
  • PantaziCRAII DE CURTEA-VECHE după Mateiu Caragiale, regia: Răzvan Mureșan (2018)
  • KPROCESUL după Franz Kafka, dramatizare de Mihaela Panainte și Daniel Ilea , regia: Mihaela Panainte (2017)
  • Ministrul de InternePORTOCALA MECANICĂ de Anthony Burgess, regia: Răzvan Mureșan (2017)
  • TybaltROMEO ȘI JULIETA de William Shakespeare , regia: Tudor Lucanu (2016)
  • Igor IgoreviciLINOLEUM de Vladimir și Oleg Presniakov, regia: Alexandru Dabija (2016)
  • Abram (1920-2003)CLASA NOASTRĂ de Tadeusz Słobodzianek, regia: Bocsárdi László (2015)
  • Fratele Tibergiu, Ocnașul revoluționarUbuZdup! adaptare de Gábor Tompa, după Ubu înlănțuit și alte texte de Alfred Jarry, regia: Gábor Tompa (2015)
  • Juratul 312 OAMENI FURIOȘI de Reginald Rose, regia: Tudor Lucanu (2015)
  • BRÂNCOVEANU 300 scenariu de Ștefana Pop-Curșeu, un concept de: Ştefana Pop-Curşeu (2014)
  • Schlomo HerzlMEIN KAMPF de George Tabori, regia: Alexandru Dabija (2014)
  • Gaev Leonid AndreeviciLIVADA DE VIȘINI de A.P. Cehov, regia: Roberto Bacci (2014)
  • Avocatul apărăriiSPECTATORUL CONDAMNAT LA MOARTE de Matei Vișniec, regia: Răzvan Mureșan (2013)
  • Zmeul, Baba AnicaSÂNZIANA ȘI PEPELEA de Vasile Alecsandri, regia: Alexandru Dabija (2013)
  • Soțul doamnei cu cățeluș, Vocea Rusului, Oameni în restaurant, Revoluționari, PolițiștiCE NEMAIPOMENITĂ AIUREALĂ! de Eugène Ionesco, regia: Silviu Purcărete (2013)
  • Sam GoldmanPANGLICA LUI MOEBIUS de Robert Cohen, regia: Răzvan Mureșan (2013)
  • RĂZBOIUL CLOVNILOR scenariu de Eli Simon, regia: Eli Simon (2012)
  • Cu:DADA Trans iT , regia: Aristița Albăcan (2012)
  • Parfion RogojinIDIOTUL după F.M. Dostoievski, regia: Anna Stigsgaard (2012)
  • Cesare BorgiaMACHIAVELLI: ARTA TERORII de Robert Cohen, regia: Răzvan Mureșan (2011)
  • FLORENȚA SUNT EU de Gellu Naum și Jules Perahim, regia: Alexandru Dabija (2011)
  • Edgar LintonLA RĂSCRUCE DE VÂNTURI după Emily Brontë, dramatizare de Mariana Vartic, scenariul şi regia: Ada Lupu (2011)
  • Domnul LăcomieBOSCH. GRĂDINA PLĂCERILOR LUMEŞTI scenariu de Marc Bogaerts, regia şi coregrafia: Marc Bogaerts (2010)
  • KeithULTIMUL MESAJ AL COSMONAUTULUI CĂTRE FEMEIA PE CARE A IUBIT-O CÎNDVA ÎN FOSTA UNIUNE SOVIETICĂ de David Greig, regia: Radu Afrim (2010)
  • Ivan Alexandrovici Hlestakov, funcţionar din PetersburgREVIZORUL de N.V. Gogol, regia: Mona Marian (2010)
  • OberonVISUL UNEI NOPŢI DE VARĂ de W. Shakespeare, regia: Sorin Militaru (2010)
  • GureviciNOAPTEA WALPURGIEI sau PAŞII COMANDORULUI tragedie în cinci acte de Venedikt Erofeev, scenariu dramatic de Mihai Măniuţiu, regia: Mihai Măniuţiu (2009)
  • Căpitanul de PompieriCÂNTĂREAŢA CHEALĂ de Eugène Ionesco, un spectacol de: Gábor Tompa (2009)
  • SK 7PSIHOZĂ 4:48 de Sarah Kane, un spectacol de: Mihai Măniuţiu (2008)
  • Profesorul ClarettaUN CAZ CLINIC de Dino Buzzati, regia: Claudiu Goga (2008)
  • InspectorulBÎLCI: FEMEIA-ŢINTĂ ŞI CEI ZECE AMANŢI de Matei Vişniec, regia: Mona Marian (2008)
  • O lichea întîrziatăACEŞTI NEBUNI FĂŢARNICI de Teodor Mazilu, regia: Cristian Hadji-Culea (2008)
  • CocoCENUŞA DE PIATRĂ de Daniel Danis, regia: Cristian Nedea (2007)
  • Colm, Un vagabondDON JUAN ÎN SOHO de Patrick Marber, un spectacol de: Andrei Şerban (2007)
  • Edgar, fiul lui GloucesterREGELE LEAR de W. Shakespeare, regia: Tompa Gábor (2006)
  • CarlPURIFICARE de Sarah Kane, un spectacol de: Andrei Şerban (2006)
  • Călătorii spre MomfaBANCHETUL sau CALEA SPRE MOMFA scenariu dramatic de Mihai Măniuţiu, pe texte de Ioan Es. Pop, Ion Mureşan şi două poeme de Lucian Vasilescu, regia: Mihai Măniuţiu (2006)
  • James JoyceTRAVESTIURI de Tom Stoppard, regia: Mona Marian (2006)
  • ClarenceRICHARD AL III-LEA – operă-rock de W. Shakespeare, regia: Sorin Misirianţu (2005)
  • SebastianTOT CE SE DĂ de Ioan Peter, regia: Cristian Nedea (2005)
  • Rică VenturianoO NOAPTE LA „UNION“ scenariu de Petre Băcioiu, după I.L. Caragiale, regia: Livia Gună,
    Petre Băcioiu (2005)
  • LucaIVANCA de Lucian Blaga, regia: Anca Bradu (2005)
  • BărbatFRUMOASA DIN PĂDUREA ADORMITĂ scenariu de Marc Bogaerts, regia: Marc Bogaerts (2005)
  • Freddy, fiul eiPYGMALION de G.B. Shaw, regia: Alexandru Dabija (2005)
  • Hamalul, Şeful secţiei apatriziMANSARDĂ LA PARIS CU VEDERE SPRE MOARTE de Matei Vişniec, un spectacol de: Radu Afrim (2004)
  • Orbul / Marat, GroapaBINE, MAMĂ, DA’ ĂŞTIA POVESTESC ÎN ACTU’ DOI CE SE-NTÎMPLĂ-N ACTU’-NTÎI de Matei Vişniec, regia: Bacs Miklos,
    Irina Wintze (2004)
  • Ivan Mihailovici IatNUNTA de A.P. Cehov (2003)
  • Domnul de Bonnefoi, notarBOLNAVUL ÎNCHIPUIT de Molière, regia: Sanda Manu (2002)
  • Garda:HAMLET de W. Shakespeare, un spectacol de: Vlad Mugur (2001)
  • McMurphyZBOR DEASUPRA UNUI CUIB DE CUCI de Dale Wasserman, după romanul omonim al lui Ken Kesey, regia: Marius Oltean (1998)
  • PROCESE LA TEATRU. EPISODUL I: HAMLET (2019) – regia
  • EX/CENTRIC exercițiu dramatic colectiv

    (2014) – concept

 

Activitate în afara TNC

Roluri în spectacole de teatru:
Prétextat Tach IGIENA ASASINULUI de Amélie Nothomb, regia Diana Aldea (2006);
Povestitorul, Madame Butterfly – VENUS SUNT EU, regia Aristiţa Albăcan, Teatrul Imposibil Cluj (2004);
Kurt – CHIP DE FOC de Marius von Mayenburg, regia Cristian Nedea, Teatrul Imposibil, Cluj (2004);

Îngerul – VALSUL HAZARDULUI de Victor Haïm, regia Cristian Nedea, Teatrul Imposibil Cluj (2004).



Roluri în film: 

DE CE EU?, regia Tudor Giurgiu;
PORTERTUL LUPTATORULUI LA TINEREŢE, regia Constantin Popescu;
Laci – serialul TV HACKER, regia Alexandra Gulea, Stere Gulea.
 


Roluri în facultate:

Orbul, Marat – BINE MAMĂ, DA’ ĂŞTIA POVESTESC ÎN ACTU’ DOI CE SE-NTÎMPLĂ-N ACTU’-NTÎI de Matei Vişniec

(spectacol de licenţă);

Fluierici – ASTĂ SEARĂ SE IMPROVIZEAZĂ de L. Pirandello;

Ivan Mihailovici Iat – NUNTA de A.P. Cehov;

Richard III – RICHARD III de W. Shakespeare.

 



Participări la festivaluri:

– Karlsruhe – Germania – Festivalul Internaţional de Teatru „Mythos Europa“, Festivalul „Sâmbetele din Zsámbék“ şi Teatrul de Vară – Ungaria, Festivalul Naţional de Teatru, „I.L. Caragiale“ Bucureşti, Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu ediţia a IX-a, Craiova Shakespeare Festival ediţia a IV-a, Festivalul de Dramaturgie Contemporană, ediţia a XV, Braşov (cu spectacolul HAMLET de W. Shakespeare, regia Vlad Mugur);

– Festivalul Naţional de Teatru „I.L. Caragiale“, Bucureşti, Festivalul Comediei Româneşti, Bucureşti, ediţia a III-a (cu spectacolul MANSARDĂ LA PARIS CU VEDERE SPRE MOARTE de Matei Vişniec, regia Radu Afrim;

– Zilele „Elvira Godeanu“, Tîrgu Jiu, Festivalul de Teatru de Cameră şi Underground „Arad-Fun“, Arad (cu spectacolul TOT CE SE DĂ de Ioan Peter, regia Cristian Nedea);

– Festivalul Internaţional de Teatru de la Sibiu (cu spectacolul BANCHETUL sau CALEA SPRE MOMFA, spectacol pe versuri de Ioan Es. Pop şi Ion Mureşan, regia Mihai Măniuţiu).
 


Activitate didactică:
– Asistent universitar la Facultatea de Teatru şi Televiziune, Universitatea „Babeş-Bolyai“ Cluj-Napoca;

– Coordonator Master class – Theatre du Globule, Lyon, Franţa, cu sprijinul Centrului Cultural Francez Cluj, 2005.

 

Galerie media

Roluri jucate de-a lungul timpului

Nikolai Vsevolodovici Stavroghin
în Demonii. spovedania lui stavroghin
Nikolai Vsevolodovici Stavroghin
în Demonii. începuturi
Juratul 3
în 12 oameni furioși
Tybalt
în Romeo și julieta