Menu
Emil Coşeru

Emil Coşeru

Actor
Data nașterii: 23 noiembrie 1947
Locul nașterii: Tecuci
Lista mea
Înregistrează-te pentru a adăuga piesa în lista ta de favorite

Despre Emil Coşeru

 

societar Teatrul Naţional Iaşi

 

Data şi locul naşterii: 23 noiembrie 1947, Tecuci, jud. Galaţi

A absolvit Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică în 1969 la clasa prof. Moni Ghelerter – Zoe Anghel Stanca, susţinând examenul de licenţă cu rolul Don Quijote din piesa cu acelaşi titlu de Yves Jamiaque.

 Rol de debut: Treplev din Pescăruşul de A. P. Cehov, regia: Cătălina Buzoianu – 1969

 Roluri în teatru:

Treplev – „Pescăruşul” de A. P. Cehov, regia Cătălina Buzoianu, 1969

Faustino – „Războiul vesel” de Carlo Goldoni, regia Anca Ovanez – Doroşenco, 1969

Paleologul Stamate – „Chiajna” de Ion Luca, regia Dan Alexandrescu, 1970

Matei –„Buna noapte nechemată” de Alexandru Popescu, regia Anca Ovanez – Doroşenco, 1972

Calisto – „La Celestina de Fernando de Rojas”, regia Cătălina Buzoianu, 1972

Ioniţă – „Petru Rareş” de Horia Lovinescu, regia Sorana Coroamă Stanca,1973

Costache Rolla – „Povestea Unirii” de Tudor Şoimaru, regia Dan Nasta, 1973

Vasile – „Sâmbătă la veritas” de Mircea Radu Iacoban, regia Mircea Radu Iacoban şi Saul Taişler, 1974

Ofiţerul – „Poveste de iarnă” de William Shakespeare, regia Cătălina Buzoianu, 1974

Petre – „Într-o singură seară” de Iosif Neghiu, regia Cătălina Buzoianu, 1974

Chiţimia II – „Chiţimia” de Ion Băieşu, regia Anca Ovanez-Doroşenco, 1975 

Don Juan – „Don Juan” de Max Frisch, regia Anca Ovanez-Doroşenco, 1975

Ucenicul – „Burghezul gentilom” de Molière, regia Virgil Tănase, 1975

Atahuallpa – „Vânătoarea regală a soarelui” de Peter Schaffer, regia Letiţia Popa, 1975

Şambelanul – „Ivona, principesa Burgundiei” de Witold Gombrowicz, regia Brandy Barasch, 1976

Jupiter – „Amfitrion” de Peter Hacks, regia Călin Florian, 1976

Teofil – „Camera de alături” de Paul Everac, regia Călin Florian, 1977

Artur – „Tango” de Slawomir Mrozek, regia Cristian Hadji-Culea, 1978

Iaşa – „Livada de vişini” de A. P. Cehov, regia Valeriu Moisescu, 1978

Locotenentul – „Căpitanul” din Kopenick de Carl Zuckmayer, regia Cristian Hadji-Culea, 1979

Hemon – „Antigona” de Sofocle, regia Tudor Florian, 1979

Răducu – „Cuibul” de Tudor Popescu, regia Mihai Lungianu, 1979

Mihai – „Cum s-a făcut de-a rămas Catinca fată bătrână” de Nelu Ionescu, regia Eugen Todoran, 1979

Cain – „Jocul vieţii şi al morţii în deşertul de cenuşă (Cain şi Abel)” de Horia Lovinescu, regia Nicoleta Toia, 1980

Un tânăr ţigan – „Păsările tinereţii noastre” de Ion Druţă, regia Sorina Mirea, 1980

Aengus – „Kathleen” de Michael Sayers, regia Călin Florian, 1980

Jitnicerul Stavăr – „Apus de soare” de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia: Nicoleta Toia – 1980

Marchizul de Posa – „Don Carlos” de Friedrich Schiller, regia Dan Nasta, 1980

Silvius – „Cum vă place” de William Shakespeare, regia Nicoleta Toia, 1982

Marchizul – „Jacques fatalistul” de Denis Diderot, regia Dan Nasta, 1982

Fred – „Bătrânul” de Hortensia Papadat-Bengescu, regia Nicoleta Toia, 1983

Bălcescu – „Marea Unire” de Mircea Filip, regia Dan Nasta, 1983

Ştefan – „Rugăciune pentru un disc-jokey” de Dumitru Radu Popescu, regia Dan Stoica, 1984

Negri – „Povestea Unirii” de Tudor Şoimaru, regia Dan Nasta, 1984

El – „Paznicul de la depozitul de nisip” de Dumitru Radu Popescu, regia Dan Stoica, 1984

George Dillon – „Epitaf pentru George Dillon” de John Osborne, regia Nicoleta Toia, 1985

Cain – „Jocul vieţii şi al morţii în deşertul de cenuşă” de Horia Lovinescu, regia Nicoleta Toia, 1985

Marcellus –„ Arma secretă a lui Arhimede” de Dumitru Solomon, regia Dragoş Golgoţiu, 1986

Theseu – „Visul unei nopţi de vară” de William Shakespeare, regia Cristina Ioviţă, 1986

Nae Ipingescu – „O noapte furtunoasă” de I. L. Caragiale, regia Ovidiu Lazăr, 1986

Val Iacobescu – „Cursa de Viena” de Rodica Ojog-Braşoveanu, regia Saul Taişler, 1987

Kesarion – „Săptămâna patimilor” de Paul Anghel, regia Dan Stoica, 1987

Băiatul – „Dona Rosita” de Federico Garcia Lorca, regia Anca  Ovanez-Doroşenco, 1988

Borkin – „Ivanov” de A. P. Cehov, regia Ovidiu Lazăr, 1988

Grig – „Steaua fără nume” de Mihail Sebastian, regia Nicoleta Toia, 1988

Mario – „Jocul dragostei şi-al întâmplării” de Marivaux, regia Ovidiu Lazăr, 1989

El – „Poftă de cireşe” de Agnieszka Osiecka, regia Ovidiu Lazăr, 1989

Ioviţă – „Cartea lui Ioviţă” de Paul Everac, regia Dan Alecsandrescu, 1989

50 – „Scadenţa de Elias Canetti, regia Ovidiu Lazăr, 1989

Jerry – „Trădarea de Harold Pinter, regia Nicoleta Toia, 1990

David Cutrere – „Orfeu în Infern” de Tennessee Williams, regia Irina Popescu Boieru, 1991

Părintele Leperec – „Robespierre” de George Astaloş, regia Eugen Todoran, 1991

Val – „Regulamentul de bloc” de Constantin Popa, regia Dan Nasta, 1991

Corifeul – „Norii” de Aristofan, regia Ovidiu Lazăr, 1992

Avocatul acuzării – „Spectatorul condamnat la moarte” de Matei Vişniec, regia Irina Popescu Boieru, 1992

Alcibiade – „Socrate” de Dumitru Solomon, regia Nicolae Scarlat, 1992

Trigorin – „Pescăruşul” de A. P. Cehov, regia Irina Popescu Boieru, 1992

Generalul – „Culoarul cu şoareci” de Nicolae Breban, regia Ovidiu Lazăr, 1993

Actorul principal – „Astă seară se improvizează” de Luigi Pirandello, regia Irina Popescu Boieru, 1993

Capitano Spaventa – „Bertoldo la curte” de Massimo Dursi, regia Irina Popescu Boieru,  1994

Oedip – „Oedip Rege – Oedip la Colonos” de Sofocle, regia Mircea Marosin, 1994

Crivăţul – „Sânziana şi Pepelea ”de Vasile Alecsandri, regia Mihai Lungeanu, 1994

Timon – „Timon din Atena” de William Shakespeare, regia Irina Popescu Boieru, 1995

Ludovic cel Mare – „Cabala bigoţilor” de Mihail Bulgakov, regia Horea Popescu, 1995

Sandu – „Cinel-cinel” de Vasile Alecsandri, regia Sorana Coroamă Stanca, 1996

Siegfried – „Dona Juana” de Anca Visdei, regia: Ovidiu Lazăr, 1997

John – „Lautrec la Santan” de Mario Moretti, regia Sorana Coroamă Stanca, 1997

Starbuck – „Omul care aduce ploaie” de Richard Mash, regia: Irina Popescu Boieru – 1997

Baronul – „Azilul de noapte” de Maxim Gorki, regia Cristian Hadji-Culea, 1997

Vladimir – „Aşteptândul pe Godot” de Samuel Beckett, regia Nikolov Perveli Vili, 1998

Don Juan – „Don Juan” de Molière, regia Irina Popescu Boieru, 1998

Pacientul vorbăreţ – „Alarma” de Olga Delia Mateescu, regia Silvia Ionescu, 1998

Lord Burghley, Lazarus Tucker – „Elisabeta I” de Paul Foster, regia Irina Popescu Boieru, 1999

Lunganul – „Cine-ajunge sus la fix” de Dumitru Solomon, regia Nikolov Perveli Vili, 1999

Tatăl – „Roberto Zucco” de Bernard Marie Koltes, regia Alexander Hausvater, 1999

Firs – „Livada de vişini” de A. P. Cehov, regia Alexander Hausvater, 2000

Ottavio – „Mizerie şi nobleţe” de Eduardo Scarpetta, regia Irina Popescu Boieru, 2001

Matei – „Omul din cerc” de Cristina Tamaş, regia Ovidiu Lazăr, 2001

Gordini – „Circul Matteo” de Adrian Lustig, regia Dan Vasile, 2001

Pancratius – „Căsătorie cu de-a sila” de Molière, regia Cezar Ghioca, 2001

Cetăţeanul turmentat – „O scrisoare pierdută” de I. L. Caragiale, regia Virgil Tănase, 2001

Prof. Duhring – „Maestrul cântăreţ” de Frank Wedekind, regia Irina Popescu Boieru, 2002

Iwakiki, Hikaru, Adeptul lui Mishima – „Nō Cinci poveşti de dragoste” de Yukio Mishima, regia Alexander Hausvater, 2002

Sir Toby – „A douăsprezecea noapte” de William Shakespeare, regia Beatrice Rancea, 2003

Regele –„Plăcutele istorii de dragoste şi moarte” de Honoré de Balzac, regia Virgil Tănase, 2003

Balac – „Magul” de Paul Miron, regia Ovidiu Lazăr, 2003

Un domn –  „Inimă de câine (O istorie monstruoasă)” după Mihail Bulgakov, regia Ion Sapdaru, 2003

Smirnov – „Despre efectul dăunător al nostalgiei” după A. P. Cehov, regia Ion Sapdaru, 2004

Hatmanul Arbore – „Apus de soare” după Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Eugen Todoran, 2004

Jack – 1Dansează … fetele Mundy” după Brian Friel, regia Ada Lupu, 2004

Irod Antipa – „Salomeea” de Oscar Wilde, regia Alexander Hausvater, 2004

Her von Eberkopf, Begriffenfeldt – „Peer Gynt” de Henrik Ibsen, regia Cristian Ioan, 2005

Pantalone – „Slugă la doi stăpâni” de Carlo Goldoni, regia Nikolov Perveli Vili, 2005

Brambazzi – „Peţitoarele” după A. Tzagareli, regia Ion Sapdaru, 2006

Coviello – „Dragoste la Veneţia” (scenariu de commedia dell’arte în regie colectivă), 2006

Şeful Bromden – „Zbor deasupra unui cuib de cuci” de Dale Wasserman, regia Marius Oltean,  2006

Keisaburo – „Arborele tropicelor” de Yukio Mishima, regia Alexander Hausvater, 2006

Macduff – „Macbeth” de William Shakespeare, regia Mihai Măniuţiu, 2007

Hans cel Mare, Un străin – „Nevasta lui Hans” de Ion Sapdaru, după Nichita Danilov, regia Ion Sapdaru, 2008 

Gheorghe Popescu 003 – „Gheorghe Popescu” de Constantin Popa, regia Ovidiu Lazăr, 2009

Polonius – „Uciderea lui Gonzago” de Nedialko Iordanov, regia Andro Enukidze, 2009

Zeno – „Cu soarele pe piept” de Nora Vasilescu, regia Ion Mircioagă, 2010

Polymestor – „Aici, la porţile beznei” după Hecuba şi alte tragedii de Euripide, regia Mihai Măniuţiu, 2010

Judecătorul, Al treilea negustor – „Falstaff Show” (cu scene din Henric al IV-lea, Henric al V-lea, Nevestele vesele din Windsor de William Shakespeare şi improvizaţii actoriceşti), regia Ion Sapdaru, 2010  

Domnul bătrân – „Rinocerii” de Eugène Ionesco, regia Claudiu Goga, 2011

Tom -„Comedia dragostei şi-a urii”, studiu de teatru-dans cu texte de William Shakespeare, regia Ion Mircioagă, 2011

Oronte -„Mizantropul” de Molière, regia Gábor Tompa, 2011

Kummer – „Pană de automobil” de Friedrich Durrenmatt, regia Irina Popescu Boieru, 2011

Profesorul Faber – „Focul (451° Fahrenheit)” de Ray Bradbury, regia Irina Popescu Boieru, 2012

Clovn I – „Pălăria florentină” de Eugène Labiche, regia Silviu Purcărete, 2013

Abel Znorko – „Variaţiuni enigmatice” de Eric- Emmanuel Schmitt, regia Liviu Manoliu, 2013

Rabinul, Maharalul – „Golem”, regia Alexander Hausvater, 2013

Unchiul Joseph, Dr. Edgar – „Cum am devenit stupid” (după Martin Page), regia Irina Popescu Boieru, 2014 

Beverly Weston – „Acasă, în miezul verii” de Tracy Letts, regia Claudiu Goga, 2014

Oreilly – „Arborele nopţii” de Truman Capote, regia Irina Popescu-Boieru, 2014

Valetul/Judecătorul – „Vizita bătrânei doamne” de Friedrich Dürrenmatt, regia Claudiu Goga, 2015

Domnul M.V. – „Cabaretul cuvintelor” de Matei Vişniec, regia Ovidiu Lazăr, 2015

Domnul Smith – „Cântăreaţa cheală” de Eugène Ionesco, regia Radu-Alexandru Nica, 2015

Firmin – „Colivia” de Georges Feydeau, regia, Cristian Hadji-Culea, 2015

Cetăţean din oraş – „Un duşman al poporului”, de Arthur Miller (adaptare după piesa lui Henrik Ibsen), regia Claudiu Goga, 2016

Tatăl: „Măcelăria lui Iov” de Fausto Paravidino, regia Radu Afrim, 2017

Manole Crudu – „Moartea unui artist” de Horia Lovinescu, regia Irina Popescu Boieru, 2017

„Un dolce far niente” (adaptare după Vilegiaturiștii de Maxim Gorki), regia Catinca Drăgănescu, 2018

Titus Andronicus de William Shakespeare, regia Charles Muller, 2019

Tatăl – „Când fericirea se află în trecut” de Furio Bordon, regia Radu Ghilaș, 2020

2020 Vid și Co-vid”, producție online pe Scena 5, regia și scenariul  Irina Popescu Boieru, 2020

Ion, ocnaș – „Năpasta (…și era pădurea singură…)” de I.L. Caragiale, un spectacol de Adi Carauleanu, 2020

„Trei piese triste” după Maurice Maeterlinck, regia Radu Afrim, 2021

Între 1973 –1977 joacă în cinci filme artistice de lung metraj şi are colaborări la Teatru TV.

În perioada 1990-1993 este director adjunct al Teatrului Naţional Iaşi.

Între 1982 şi 1984 este profesor şi regizor la Gubbio, Italia.

În 1990 a reînfiinţat şcoala ieşeană de teatru în cadrul Universităţii de Arte „George Enescu” Iaşi, unde în prezent este conferenţiar universitar doctor. Împreună cu studenţii a 3 promoţii, a realizat 15 spectacole. 

 

A luat numeroase premii la Festivaluri studenţeşti, dintre care:

Premiul oraşului Torino, Italia

Premiul Radio Iaşi

Premiul pentru cel mai bun spectacol – Festivalul Primul rol, Iaşi – 1998

Premiul de interpretare feminină – Festivalul Primul rol, Iaşi – 1999

Premiul de interpretare masculină – Festivalul Primul rol, Iaşi – 2000

Premiul special al juriului – Festivalul Naţional Studenţesc, Bucureşti – 1999


Premii personale:

Premiul de interpretare masculină la Festivalul de teatru scurt, Oradea – 1987

Decorat cu Ordinul Naţional pentru Merit în gradul de Cavaler de Preşedinţia României – 2002

A efectuat turnee în Germania, Italia, Grecia, Rusia, Polonia, Ucraina, Coreea de Sud.

 

Date fizice: 1,85 m, 95 kg, ochi albaştri.

 

Roluri jucate de-a lungul timpului

Actor
în 2020 vid și co-vid
Detalii
Actor
în Când fericirea se află în trecut
Detalii
Actor
în Un dolce far niente – adaptare după Vilegiaturiștii de Maxim Gorki
Detalii
Actor
în Moartea unui artist
Detalii
Actor
în Măcelăria lui Iov
Detalii
Actor
în Cântăreaţa cheală
Detalii
Actor
în Cabaretul cuvintelor
Detalii
Actor
în Vizita bătrânei doamne
Detalii
Actor
în Arborele nopţii
Detalii
Actor
în Colivia
Detalii
Actor
în Acasă, în miezul verii
Detalii
Actor
în Cum am devenit stupid
Detalii
Actor
în Trei piese triste
Detalii
Actor
în Năpasta (…și era pădurea singură…)
Detalii