Menu
Eduard Cîrlan

Eduard Cîrlan

Actor
Adaugă în lista ta
Înregistrează-te pentru a adăuga în lista ta

Spectacole viitoare cu Eduard Cîrlan

Vezi detalii
Amanta
Luni, 27 iun. ora 20:00
Teatrul Naţional „I.L. Caragiale”

Spectacol independent găzduit de Teatrul Național din București. Răspunderea pentru calitatea și conținutul acestui eveniment aparține exclusiv organizatorului!   Amanta – adaptare după “Încurcă lume” de A.D. Hertz; a sosit …

Vezi detalii
Papagalul mut – Istorii aproape adevărate despre un spion aproape uitat
Duminică, 3 iul. ora 19:00
Teatrul Naţional „I.L. Caragiale”

„Papagalul mut” – o poveste incredibilă, dar reală, având în centrul său una dintre cele mai enigmatice și fascinante figuri ale secolului al XVIII-lea, spionul travestit Charles d’Eon / Lia …

Vezi detalii
Ursu`
Marți, 5 iul. ora 19:00
Teatrul de Arta Bucuresti

Iubirea nu alege. Vine, de fiecare dată, pe nepregătite și, de cele mai multe ori, poveștile se nasc între personalități diametral opuse. Atașată de amintirea soțului ei, văduva Elena Ivanovna …

Vezi detalii
Don Juan – CrisAct
Vineri, 8 iul. ora 21:30
Teatrul Naţional „I.L. Caragiale”

Vezi detalii
Unde dai și unde crapă
Sâmbătă, 16 iul. ora 19:00
Teatrul Rosu

Ţi-ai bănuit nevasta de înşelăciune sau prietenii de mincinoşi? Ai avut zile şi nopti întregi de beţie? Ai greşit adresa din cauza semnelor puse aiurea de primărie? Eşti sărac şi …

Despre Eduard Cîrlan

 

Roluri la TNB

Arnold Epstein / James Hennesey – “Biloxi Blues” de Neil Simon, regia Mircea Rusu, 2019

Peter Ulrich – „Papagalul mut – Istorii aproape adevărate despre un spion aproape uitat”, text şi regie Nae Caranfil, 2018

Soldatul Ghetau, unul dintre Morții Patriei – “Recviem” de Matei Vişniec, regia Alexandru Dabija, 2016

Hunziger – “Vizita bătrânei doamne” de Friedrich Dürrenmatt, regia Alexander Morfov, din 2016

Ulise, Tânărul, Recepţionerul – “Hotel Europa” de Goran Stefanovski, regia Andrei Raicu, 2015

Marinar, Spirit, Creatură a insulei – “Furtuna” de William Shakespeare, regia Alexander  Morfov, 2014

Mitică Aprodul – “Două loturi” după I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija, 2012

Toboşar englez, Cerșetor din Callais, Soldat englez – “Eduard al III-lea”, regia Alexandru Tocilescu, 2008

 

Activităţi în afara TNB 

Roluri în teatru

Teatrul Unteatru

Maestrul de ceremonii, Poliţistul 1– “Leonce și Lena”, regia Eugen Gyemant, 2018

Mache – “Căldură? Mare?”, regia Cezar Ghioca, 2013

Teatrul Principal, Sala Rapsodia

Ariciul Mihnea Teposu – “Adevărata poveste a celor trei purceluşi”, regia Marius Costache, 2018

U.N.A.T.C.”I.L. Caragiale”

Doko – “Orchestra Titanic” de Hristo Boicev, regia Amalia Iorgoiu, 2018

Leidental – “Iaacovi și Leidental”, regia Andrei Raicu, 2013

Luka – “Ursul și Cerere în căsătorie”, regia Liviu Lucaci, 2011

Don Cârlani – “Pa-dam, Pa-dam”, regia Mihai-Gruia Sandu, 2011

Sache – “Mofturi la Union”, regia Gelu Colceag, 2010

Cerşetor – “Poveste din Soho”, regia George Ivașcu, 2010

Teatrul Dramaturgilor Români

Soldatul necunoscut – “Balul cimitirului”, regia Alexander Hausvater, 2017

Teatrul Nottara

Goage al lu’ Spartu’ – “Despre olteni, cu dragoste”,  regia Constantin Fugaşin, 2017

Teatrul Bulandra

Sganarel –  “Ospăţul de piatră”,  regia Ana-Ioana Macaria, 2017

Palatul Bragadiru

Cerșetorul, Ucigașul, Sclavul – “Ego Sum Ovidius”,  regia Alexandru Nagy, 2017

Teatrul Apollo 111

Domnul Sima, Vânzătorul, Nae, Femeia de serviciu, Vecină, Prietenul lui Ali – “Ali-Frică mănâncă sufletul”,  regia Radu Jude, 2016

Teatrul Metropolis

Nae – “O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Victor Ioan Frunză, 2016

Figurație specială – “Paganini”, regia Mick Davis, 2015

Blandu, tâmplar – “Visul unei nopți de vară“ de William Shakespeare, regia Victor Ioan Frunză, 2014

Fagot, Trimisul suedez 1 – “Țarul Ivan își schimbă meseria“, regia Gelu Colceag, 2013

Rugby – ”Nevestele vesele din Windsor”, regia Alexandru Tocilescu, 2011

Centrul Nicolae Bălcescu

Bunicul, Stăncuţa, Motanul – “Petrică și lupul”, regia  Marius Costache, 2016

Teatrul Luni de la Green Hours

Edi Cîrlan – “Nenumitul Edi Cîrlan”, regia Alexandru Unguru, 2015

Nae – “Radikal”, regia Dora Bârzan, 2015

Emilian Rebegea – “Visul”, adaptare după “Enigma profesorului Emilian Rebegea”, scrisă de Theodor Constantin, regia George Năstase, 2009

Teatrul Ion Creangă

Klonkan, Fofo, Rusul, Cobzarul – “Spaima zmeilor”, regia Gelu Colceag, 2015

Teatrul Studențesc Podul 

Epihodov – “Pescăruşul” de A.P. Cehov,  regia Ana Ioana Macaria și Alexandru Mike Gheorghiu, 2015

Stavăr – “Ștefan-Voda”, 2013

“Fără decor, fără costume, fără toate celelalte  …dar cu actori”, spectacol cu texte de Mihai Eminescu, Nicolae Labiş, Ioan Alexandru și I.L. Caragiale, regia Cătălin Naum, 2012

Muşteriu, Niţă – “Până când, monșer?”, regia Cătălin Naum, 2011

Martin de Angulo, Paep-Theun – “Soarele apune”, regia Marius Costache, 2010

“dor + dor = îndurerare”, spectacol cu texte de Mihai Eminescu, regia Cătălin Naum, 2010

Horaţio – ”Hamlet”, regia Cătălin Naum, 2008

Polonius – “Hamlet”, regia Cătălin Naum, 2007

Gheorghe cel Bătrân – “Plutonul de execuţie”, regia Cătălin Naum, 2007

Tatăl – “Scrisori de pe front”, regia Marius Costache, 2006

“Mi-e dor de dorul care m-a durut”, texte de Mihai Eminescu şi “Începem” de I.L. Caragiale, regia Cătălin Naum, 2006

Godot Cafe -Teatru

Regele, Beţivul, Vulpea, Floarea, Şarpele – “Micul Prinţ”, regia Marius Costache, 2015

Teatrul de Comedie

Paris – “Romeo şi Julieta” de William Shakespeare, regia Teodora Câmpineanu, 2014

Ciudin Milogul, Goage, Stafia – “Niște olteni”, regia Constantin Fugaşin, 2013

Figurație – ”Poker”, regia Alexandru Tocilescu, 2006

Teatrul La Scena

Băiatul – “Puterea dragostei”, regia Marina Cristina Malaia, 2013

Teatrul Mignon

Lache – “A.D. 3874 – Cronica fantastică” după I.L. Caragiale, regia Marius Costache, 2013

Casa de cultură a studenţilor “Grigore Preoteasa”

Tatăl, Hubert, Steve – “Hair” (music-hall), regia Sorina Creangă, 2010

ARCUB

Amiralul – “Evita” (music-hall), regia Felicia Dalu, 2008

Teatrul Masca

Animator – “Gemenii”, regia Michele Modesto Casarin, 2007

The Phantom – “Halloween at Masca”, regia Mihai Mălaimare, 2006

Casa de Cultură a Sindicatelor “Leopoldina Bălănuţă”, Focşani

Macovei, Tândală – “Sânziana și Pepelea”, regia Florin Rogoz, 2006

Lupul – “Capra cu trei iezi”, regia Florin Rogoz, 2005

Dănilă – “Dănilă cel isteț și ursul păcălit”, regia Florin Rogoz, 2005

Corbul – “Corbul și Vulpea”, regia Florin Rogoz, 2004

Scapino – “Măştile iubirii”, regia Olimpia Săpunaru și Bogdan Liviu Pintileasa, 2002

Teatrul “Maior Gheorghe Pastia”, Focşani

Petrecăreţul – “D-ale carnavalului”, regia Mihai Lungeanu, 2004

Vizitiul 1 – “Cenuşăreasa“, regia Olimpia Săpunaru, 2003

 

Roluri în film

Barbu – “Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari”, regia Radu Jude, 2018

Chelnerul – “6,9 grade pe scara Richter”, lungmetraj , regia Nae Caranfil, 2017

Asistentul – “Sechestrați fără voie”, scurt-metraj, regia Tudor Botezatu, 2017

Manager – “Date Night”, scurt-metraj, regia Stela Pelin, 2017

Sava – “Sava”, scurt-metraj, regia Andra Avram, 2016

Aurel – “Tamara, echelon”, scurt-metraj, regia Kristina Cepraga, 2015

Bolnav – “Inimi cicatrizate”, regia Radu Jude, 2015

Călugărul – “Aferim”, regia Radu Jude, 2014

Măcelarul – “What God wants, God gets, God help us all”, scurt-metraj, regia Mihai Pârcălabu, 2014

Jean – “Tractor”, scurt-metraj, regia Simona Constantin, 2013

Tehnician 1– “The Zero Theorem”, regia Terry Gilliam, 2012

Celestin – “Sunt o babă comunistă”, regia Stere Gulea, 2012

Strâmburici – “Circul foamei”, scurt-metraj, regia Alexandru Ispas, 2012

Efisio – “Itaker”, regia Toni Trupia, 2011

Elevul corigent, Yogurt-boy 1 – “Closer to the Moon”, regia Nae Caranfil, 2011

Aurolacul – “Terapie pentru crimă”, regia Kiki Vasilescu, 2011

Anastase – “Fraierul”, scurt-metraj, regia Loredana Baltazar, 2011

Damian – “Aperture”, scurt-metraj, regia Bogdan Liviu Zamonea, 2011

Radu – “Legături de sânge”, scurt-metraj, regia Alexandru Ispas, 2011

Stoica Călin – “Calm-Center”, scurt-metraj, regia Alexandru Ispas, 2011

Vecinul – “Texas Hold’em”, scurt-metraj, regia Iulia Enculescu, 2010

 Filip – “Christopher”, regia Răzvan Barseti, 2009

Cocolea – “La bani, la cap, la oase”, regia Cristian Comeagă, 2009

Tânărul – “Luminiţa”, scurt-metraj, regia Millo Simulov, 2009

Pista – “Caravana cinematografică”, regia Titus Muntean, 2008

Poștașul – ”Europolis”, regia Cornel Gheorghiță, 2008

Pompilică – “Legiunea străină”, regia Mircea Daneliuc, 2006

 

Televiziune

Vecinul – “Nimeni nu-i perfect”, serial Prima Tv, 2008

Şmercheraşul – “Fast-Food”, regia Claudiu Perusco, serial Antena 1, 2006

 

Participări în cadrul Stagiunii Teatrale a Elevilor Vrânceni

Feste – “A douasprezecea noapte”, regia Olimpia Săpunaru, 2004

Groparul – “Hamlet”, regia Olimpia Săpunaru, 2003

Tranio – “Îmblânzirea scorpiei, regia Olimpia Săpunaru, 2003

Francis Flute – “Visul unei nopți de vară”, regia Olimpia Săpunaru și Adrian Canae, 2002

 

Studii           

Master în Arta Actorului, U.N.A.T.C. “I.L. Caragiale”, Bucureşti, 2008 – 2011

U.N.A.T.C. “I.L. Caragiale Bucureşti, Facultatea de Teatru – Actorie Păpuși – Marionete, 2005 – 2008

 

Premii:

Locul 1 la concursul  “Mesajul meu anti-drog”, 2004

Locul 3 în cadrul “Stagiunii Teatrale a Elevilor Vrânceni” cu spectacolul “Hamlet”, 2003

Locul 1 și trofeul în cadrul “Stagiunii Teatrale a Elevilor Vrânceni” cu spectacolul “Visul unei nopți de vară”, 2002

Roluri jucate de-a lungul timpului

Actor
în Don Juan – CrisAct
Detalii
Actor
în Stația 13
Detalii
Matei Pintenaru
în Amanta
Detalii
Actor
în ADD Libitum sau ce vraji au mai facut vecinii tai
Detalii
Actor
în Ursu`
Detalii
Blându’, tâmplar
în Visul unei nopți de vară
Detalii
Genovezi
în Paganini
Detalii
Actor
în Unde dai și unde crapă
Detalii
Peter Ulrich
în Papagalul mut – Istorii aproape adevărate despre un spion aproape uitat
Detalii
Arnold Epstein
în Biloxi Blues
Detalii
Alfred
în Rosencrantz și Guildenstern sunt morți
Detalii