Menu
Dumitru Georgescu

Dumitru Georgescu

Actor
Lista mea
Înregistrează-te pentru a adăuga piesa în lista ta de favorite

Spectacole viitoare cu Dumitru Georgescu

Despre Dumitru Georgescu

 

Data și locul nașterii: 1 octombrie 1987, Rădăuți

 

Studii

2022 – Master Artele Spectacolului, Facultatea de Teatru, Iași

2010 – Licență Arta Actorului și Arta actorului mânuitor de păpuși și marionete, Facultatea de Teatru, Iași

2009 – Școala de Televiziune Tudor Vornicu, București

 

Roluri în Teatrul Național ”Vasile Alecsandri”, Iași

Bussines Man – Mickiewicz.Eminescu după Adam Mickiewicz și Mihai Eminescu, regia Tanja Miletic Orucevic și Radu Ghilaș, 2022

Paraponisitul – Alecsandri’s Garden după Vasile Alecsandri, regia Ovidiu Lazăr, 2021

Comisul Nicu – Acum râde printre lacrimi veselul Alecsandri după Vasile Alecsandri, regia Irina Popescu Boieru, 2021

Johann – Libertate la Bremen de Rainer Werner Fassbinder, regia Florin Caracala, 2021

Fiul – Sindromul Quijote de Carmen Dominte, regia Radu Ghilaș, 2021

Dorante – Jocul dragostei și al întâmplării de Pierre de Marivaux, regia Ovidiu Lazăr, 2020

BăiatulOrașul cu fete sărace după Radu Tudoran, regia Radu Afrim, 2020

FiulCând fericirea se află în trecut de Furio Bordon, regia Radu Ghilaș, 2020

Mircea Aldea – Gaițele de Alexandu Kirițescu, regia Ovidiu Lazăr, 2020

QuintusTitus Andronicus de William Shakespeare, regia Charles Muller, 2019

AndreiDansul Delhi de Ivan Vîrîpaev, regia Radu Afrim, 2019

Walter Prime – Marjorie Prime de Jordan Harrison, regia Radu Iacoban, 2019

Seba, Anorexia, Bunica, Sandra, Hoțul, IustiAna de Hârtie de Crista Bilciu, regia Crista Bilciu, 2018

Comisarul Oh – A murit Tarelkin de A. V. Suhovo-Kobâlin, regia Ovidiu Lazăr, 2014

Gabriel – One man show Gabriel de Dumitru Georgescu, 2014

Nuntaș – Pălăria Florentină de Eugène Labiche, regia Silviu Purcărete, 2013

Fredrik – Pelicanul de August Strindberg, regia Ioana Moisii, 2012

Înger – DawnWay. Ghid de folosire de Oleg Bogaev, regia Radu Afrim, 2011

 

Roluri în Teatrul pentru copii şi tineret „Luceafărul”, Iaşi

Țapul, Taurul – O harababură după Ion Sava, regia Ion Ciubotaru, 2015

Zmeul 7 Capete – Basmul Prințesei Repede-Repede de E. Brumaru și V. Niculescu, regia Ion Ciubotaru, 2014

PrințulMotanul Încălțat după Charles Perrault, regia Constantin Brehnescu, 2014

Vrăjitorul cel rău – Kajtus, vrăjitorul după Janusz Korczak, regia Konrad Dworakowski, 2014

Prințul Fericit – Prințul fericit după Oscar Wilde, regia Radu Nica, 2013

LupulCapra cu trei iezi de Ion Creangă, regia Ion Ciubotaru, 2013

Rudolf – L-am ales pe Moș Crăciun de Călin Ciobotari, regia Ion Ciubotaru, 2012

Flick, Banditul – Uimitoarele aventuri ale lui Flick de Constantin Brehnescu, regia Constantin Brehnescu, 2012

Mierloi, Greier, Pitic – Dumbrava minunată de Mihail Sadoveanu, regia Ion Ciubotaru, 2011

Brăduțul – Crăciunul Jucăriilor 2 de Dan Doboș, regia Ion Ciubotaru, 2010

Akela Cartea Junglei după Rudyard Kipling, regia Oana Leahu, 2010

Iftimi – Iorgu de la Sadagura de Vasile Alecsandri, regia Ion Ciubotaru, 2010

Greierașul – Albinuța de Grigore Vieru, regia Ion Ciubotaru, 2009

Jucătorul de cărți – Omul invizibil după H. G. Wells, regia Constantin Brehnescu, 2008

 

Roluri în alte teatre:

Adam – Tragedia Omului de Imre Madach, regia Diana Mititelu, Teatrul Național I. L. Caragiale, București, 2018

Ștefăniță Popa – Înaintea erei noastre de Daniel Chirilă, regia Daniel Chirilă, Teatrul Luni de la Green Hours, București, 2017

Cocoșul, Turnavitu, Gelu Naum – O călătorie cu Urmuz de Radu Popescu, regia Radu Popescu, Teatrul Elisabeta, București, 2016

Performer – București. Instalație Umană după o dramaturgie colectivă a echipei, regia Radu Nica, ARCUB, București, 2016

Miorița – Mioritza de Daniel Chirilă, regia Daniel Chirilă, Teatrul Luni de la Green Hours, București, 2016

Bambi – Bambi după Felix Salten, regia Attila Vizauer, Teatrul Excelsior, București, 2016

Mirel – Mălăieș în călcăieș de Daniel Chirilă, regia Daniel Chirilă, Teatrul Luni de la Green Hours, București, 2015

Performer – Hai iu iu nu Hey you you, concert remix pe muzica Mariei Tănase, regia Radu Afrim, Producție Gala Tânărului Actor Hop, 2013

Fănel – Cercul vicios al fericirii după T. Mazilu și I. Băieșu, regia colectivă, Cafenea Maideyi, Iași 2013

Mile – Cipsuri și dale de Ioan Peter, regia Cătălin Cucu, ArteBar, Iași, 2012

Flavius Mîndru – Hârtii, ursuleți și fete de Ana Cucu Popescu, regia Florin Caracala, ArteBar, Iași, 2012

Mimul – Dincolo de umbre, regia colectivă, Producție U.A.G.E Iași, 2010

 

Premii:

2015 – Premiul pentru cel mai bun actor, la Audiţia Naţională, organizată de UNATC „I.L. Caragiale”, Bucureşti, pentru monologul Gabriel

2013 – Premiul pentru debut, la Festivalul Internaţional al Teatrelor de Păpuşi şi Marionete „Puck”, ediţia a 12a, Cluj, pentru rolul „Lupul” din spectacolul Capra cu 3 Iezi

2013 – Premiul pentru cel mai bun actor, la Gala Tânărului Actor Hop, Ediţia a 16-a, Costineşti, pentru monologul Gabriel

2010 – Premiul pentru cel mai bun spectacol, la Gala Tânărului Actor Hop, Ediţia a 13-a, Mangalia, pentru spectacolul Dincolo de Umbre

 

Turnee și Festivaluri:

2021 – cu spectacolul Orașul cu fete sărace la Reuniunea Teatrelor Naționale Românești, Chișinău

2021 – cu spectacolul Orașul cu fete sărace la Festivalul Internațional de Teatru, Sibiu

2021 – cu spectacolul Sindromul Quijote la Festivalul Internațional Trans/Missions – East of Art, Rzeszow, Polonia

2020 – cu spectacolul Când fericirea se află în trecut la Festivalul Internațional Trans/Missions – East of Art, Rzeszow, Polonia

2020 – cu spectacolul Jocul dragostei și al întâmplării la BestSummerArtFest, Constanța

2019 – cu spectacolul Marjorie Prime la Festivalul “Buzău iubește Teatrul”, Buzău

2018 – cu spectacolele Mălăieș în călcăieș și Înaintea erei noastre la Festivalul “25 de ore de Teatru Non Stop”, Sibiu

2018 – cu spectacolul Înaintea erei noastre la Festivalul de Teatru, Piatra Neamț

2018 – cu spectacolul Bucuresți. Instalație umană la Festivalul Bujor Macrin, Brăila

2018 – cu spectacolul Înaintea erei noastre la FEST – FDR, Timișoara

2018 – cu spectacolul Tragedia Omului la Fact Fesztival, Budapesta

2017 – cu spectacolul Bambi la Festivalul Impuls, Bucureşti

2017 – cu spectacolul Tragedia Omului la Studio Festival, Târgu Mureş

2017 – cu spectacolul Bucureşti. Instalaţie umană la Festivalul Naţional de Teatru, Bucureşti

2017 – cu spectacolele Mălăieş în călcăieş şi Înaintea erei noastre la Festivalul Antagon, Timişoara

2017 – cu spectacolul Înaintea erei noastre la Festivalul Naţional de Teatru, Bucureşti

2017 – cu spectacolul Mioritza la Festivalul Internaţional de Teatru Independent, Constanţa

2017 – cu spectacolul Înaintea erei noastre la Festivalul Undercloud, Bucureşti

2017 – cu spectacolul Mălăieş în călcăieş la Festivalul Ideo Ideis, Alexandria

2017 – turneu cu spectacolele Mălăieș în călcăieș și Mioritza – Green-Frilensăr pe Contour – Malu, Nădlac, Taboliu, Halmeu, Săpânţa, Rădăuţi, Păltiniş, Drânceni, Jurilovca și Limanu

2017 – cu spectacolul Mălăieş în călcăieş la IDFest, Bacău

2017 – cu spectacolul Bucureşti. Instalaţie Umană la Festivalul Internaţional de Teatru, Sibiu

2017 – cu spectacolele Mălăieş în călcăieş şi Înaintea erei noastre la Festivalul Comediei Române, Bucureşti

2017 – cu spectacolul Mioritza la Festivalul de Teatru Nou, Arad

2017 – cu spectacolul Înaintea erei noastre la Ziua Mondială a Teatrului, Sibiu

2017 – cu spectacolul Bucureşti. Instalaţie Umană la Festivalul LikeCNDB, Bucureşti

2017 – turneu cu spectacolele Mălăieş în călcăieş, Mioritza, la Teatru Fix, Iaşi

2016 – cu spectacolul Mălăieş în călcăieş la SibiuPlays, Sibiu

2016 – turneu cu spectacolul O călătorie cu Urmuz în Norvegia la Grusomhetens Teater, Oslo

2016 – cu spectacolul Mălăieş în călcăieş la Festivalul Internaţional de Teatru Independent Undercloud, Bucureşti

2016 – cu spectacolul O călătorie cu Urmuz la Maratonul Teatrului Independent – Bucharest Fringe, Bucureşti

2016 – cu spectacolele Mălăieş în călcăieş şi Mioritza, la SibiuFringe Festival, Sibiu

2016 – cu spectacolul Bambi la Gala Vedetelor – vedeTeatru, Buzău

2016 – cu spectacolul Bambi la Festivalul Internaţional de animaţie „Gulliver”, Galaţi

2015 – cu spectacolul Kajtus, Vrăjitorul la Festivalul Internațional de Teatru pentru Copii și Tineret “Janusz Korczak”, Polonia

2015 – turneu cu spectacolele Capra cu 3 Iezi și O harababură în Spania şi Portugalia: Astigarraga, Gernika, Tolosa, Malaga, Cordoba, Rociana del Condado, Torrejon de Ardoz, Arganda del Rey, Lisabona, Madrid-Coslada şi Zaragoza

2015 – cu spectacolul Kajtus, Vrăjitorul la Festivalul Internaţional de Animaţie „Gulliver”, Galaţi

2015 – turneu cu spectacolul Motanul Încălțat în Chişinău: Cahul, Leova și Hîncești

2014 – cu spectacolul Kajtus, vrăjitorul la Festivalul Internațional “Spectacole de colectie”, București

2014 – cu spectacolul Prinţul Fericit la Festivalul Internațional “Gulliver”, Galați

2014 – cu spectacolul Prinţul Fericit la Festivalulul Internațional al Educației, Bucureşti

2014 – cu spectacolul Prinţul Fericit la Festivalul Internaţional de Teatru, Sibiu

2014 – turneu cu spectacolul Capra cu 3 Iezi în Italia: Cassano d’Adda, Treviglio, Milano, Padova, Trieste și Mestre Veneţia

2013 – cu spectacolul Hai Iu Iu Nu Hey You You la Festivalul Naţional de Teatru, Bucureşti

2013 – cu spectacolul Pălăria Florentină la Festivalul Naţional de Teatru, Bucureşti

2013 – cu spectacolul Capra cu 3 Iezi la Festivalul Internaţional al Teatrelor de Păpuşi şi Marionete „Puck”, Cluj

2013 –  cu monologul Gabriel la Gala Tânărului Actor Hop, Costineşti

2013 – turneu cu spectacolul Capra cu 3 Iezi în Spania: Barcelona, Valencia, Castellón de la Plana, Alicante, Ciudad Real, Alcalá de Henares, Salamanca și Zaragoza

2012 – cu spectacolul Dumbrava Minunată la Festivalul Internaţional al Teatrelor de Păpuşi şi Marionete „Puck”, Cluj

2012 – cu spectacolul Uimitoarele aventuri ale lui Flick la Festivalul „Nisetrul de aur” Volgograd, Rusia

2012 – cu spectacolul Dumbrava Minunată la World Festival of  Puppet Art, Praga

2011 – cu spectacolul Dumbrava Minunată la Festivalul Internaţional al Teatrului de Animaţie „Bucurii pentru copii. Spectacole de colecţie”, Bucureşti

2011 – cu spectacolul Cartea Junglei la Festivalul Internaţional de Animaţie „Gulliver”, Galaţi

2011 – cu spectacolul Cartea Junglei la Festivalul Internaţional al Teatrelor de Păpuşi şi Marionete „Puck”, Cluj

2011 – turneu cu spectacolul Dincolo de Umbre în Praga: Brno, Kroměříž şi Ostrava

2011 – cu spectacolul Cartea Junglei la World Festival of  Puppet Art, Praga

2011 – cu spectacolul Albinuţa la Festivalulul Internaţional “Păpuşa din Podolia” din Vinniţa, Ucraina

2010 – cu spectacolul Dincolo de Umbre la Festivalul Internaţional al Teatrului de Animaţie „Bucurii pentru copii. Spectacole de colecţie”, Bucureşti

2010 – cu spectacolul Dincolo de Umbre la Festivalul Internaţional de Teatru „Poveşti”, Alba Iulia

2010 – cu spectacolul Dincolo de Umbre la Gala Tânărului Actor Hop, Mangalia

2010 – cu spectacolul Dincolo de Umbre la Gala Spectacolelor Studenţeşti, Chişinău

 

Roluri jucate de-a lungul timpului

Bambi
în Bambi
Detalii
Actor
în Primele șapte comedii ușoare pentru oameni triști
Detalii
Actor
în Primele șapte comedii ușoare pentru oameni triști
Detalii
Actor
în 2020 vid și co-vid
Detalii
Actor
în Jocul dragostei și al întâmplării
Detalii
Actor
în Când fericirea se află în trecut
Detalii
Actor
în Când fericirea se află în trecut
Detalii
Actor
în Ana de hârtie
Detalii
Actor
în Alecsandri´s Garden
Detalii
Actor
în Sindromul Quijote
Detalii
Actor
în Acum râde printre lacrimi veselul Alecsandri
Detalii
Actor
în Frici
Detalii
Actor
în Dansul Delhi
Detalii
Actor
în Mansarda
Detalii
Actor
în PREMIERĂ: mickiewiczeminescu (coproducție)
Detalii