Menu
Doru Aftanasiu

Doru Aftanasiu

Actor
Data nașterii: 24 aprilie 1973 (49 ani)
Locul nașterii: Iaşi
Adaugă în lista ta
Înregistrează-te pentru a adăuga în lista ta

Spectacole viitoare cu Doru Aftanasiu

Momentan nu există reprezentații viitoare.

Despre Doru Aftanasiu

 
Data şi locul naşterii: 24 aprilie 1973, Iaşi
A absolvit Facultatea de Teatru a Universităţii de Arte „George Enescu” Iaşi în anul 1995, iar din anul 2005 este absolventul masterului „Artele spectacolului”.
În 1995 este angajat la Teatrul Tineretului din Piatra Neamţ, iar din 1996 face parte din trupa Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi.

Roluri la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi:
Un cetăţean atenian – Socrate de Dumitru Solomon, regia: Nicolae Scarlat, 1992
Un spectator recalcitrant – Astă seară se improvizează de Luigi Pirandello, regia: Irina Popescu Boieru, 1993
Regina – Bertoldo la curte de Massimo Dursi, regia: Irina Popescu Boieru, 1994
Un bătrân – Venexiana, regia: Cristian Hadji-Culea, 1994
Regele, Arabul – Iarba amăgirilor de Jean Variot, regia: Teodor Corban, 1995
Bătrânul domn – Nu sunt Turnul Eiffel de Ecaterina Oproiu, regia: Irina Popescu Boieru, 1996
Domnişorul – Cinel-cinel de Vasile Alecsandri, regia: Sorana Coroamă Stanca, 1996
Stănică – Muza de la Burdujeni de Costache Negruzzi, regia: Sorana Coroamă Stanca, 1996
Surugiul – Cânticele comice de Vasile Alecsandri, regia: Irina Popescu Boieru, 1996
Actor din tânăra generaţie – Cântecul lebedei de A. P. Cehov, regia: Ada Lupu, 1997
Lache – D’ale carnavalului de I. L. Caragiale, regia: Sorana Coroamă Stanca, 1997
Guliţă – Chiriţa în provinţie de Vasile Alecsandri, regia: Ion Sapdaru, 1997
Jupânul – Eu când vreau să fluier, fluier de Andreea Vălean, regia: Irina Popescu Boieru, 1998
Rista Todorovici – Doamna ministru de Branislav Nuşici, regia: Horea Popescu, 1998
Bătrânul servitor – Neînţelegerea de Albert Camus, regia: Irina Popescu Boieru, 1998
Discipolul rabinului – Teibele şi demonul ei de Isaac Bashevis Singer şi Eve Friedman, regia: Alexander Hausvater, 1998
Toffolo – Gâlcevile din Chioggia de Carlo Goldoni, regia: Alexandru Dabija, 1999
Kraft – Gândirea de Leonid Andreev, regia: Vlad Massaci, 1999
Oberon, Gutuie – Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare, regia: Ion Sapdaru , 1998
Mecanicul miop – Cine-ajunge sus la fix de Dumitru Solomon, regia: Nikolov Perveli Vili, 1999
Huiduma – Roberto Zucco de Bernard Marie Koltes, regia: Alexander Hausvater, 1999
Robinson – Fata fără zestre de Aleksandr Nikolaevici Ostrovski, regia: Nikolov Perveli Vili, 2000
Damis – Tartuffe de Molière, regia: Petru Vutcărău, 2000
Mişa Ivanov – Livada de vişini de A. P. Cehov, regia: Alexander Hausvater, 2000
Esop – Vulpea şi strugurii de Guillerme Figueiredo, regia: Vitalie Bichir, 2001
Pichi, piticul musculos – Circul Matteo de Adrian Lustig, regia: Dan Vasile, 2001
Farfuridi – O scrisoare pierdută de I. L. Caragiale, regia: Virgil Tănase, 2001
Adeptul lui Mishima, Poliţistul, Shunnosuke Fujima, Primul bătrân, Charlot – Nō Cinci poveşti de dragoste de Yukio Mishima, regia: Alexander Hausvater, 2002
Vasile – Hai, Vasile, să-l cărăm la crematoriu pe nenorocitul ăsta ! de Cătălin Mihuleac, regia: Ovidiu Lazăr, 2002
Iok – Magul de Paul Miron, regia: Ovidiu Lazăr, 2003
Y, Călătorul – Superba, nevăzuta cămilă după Dumitru Solomon, regia: Liviu Manoliu, 2003
Lukiadis – Poarta miresmei după Marguerite Yourcenar, regia: Irina Popescu Boieru, 2003
Clucerul Moghilă – Apus de soare după Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia: Eugen Todoran, 2004
Ricardo Rotti – Viaţă furată de Kostas Asimakopoulos, regia: Ovidiu Lazăr, 2004
Opinius Publicus – Banii n-au miros de Paşcu Balaci, regia: Ovidiu Lazăr, 2004
Chiril – Ivona, principesa Burgundiei de Witold Gombrowicz, regia: Ovidiu Lazăr, 2004
Aslak, Bucătarul, Slăbănogul – Peer Gynt de Henrik Ibsen, regia: Cristian Ioan, 2005
Brighella – Slugă la doi stăpâni de Carlo Goldoni, regia: Nikolov Perveli Vili, 2005
Sciastlivţev – Pădurea de Aleksandr Nikolaevici Ostrovski, regia: Andrei Andreev, 2006
Poliţistul – Sfârşitul lumii se amână de Ştefan Mitroi, regia: Irina Popescu Boieru, 2006
Jupân Dumitrache – O noapte furtunoasă de I. L. Caragiale (spectacol de pantomimă), regia: Adi Afteni, 2006
Martini – Zbor deasupra unui cuib de cuci de Dale Wasserman, regia: Marius Oltean, 2006
Marcel – Viaţa mea sexuală de Cornel George Popa, regia: Cornel George Popa, 2007
Vasili Bok – Audiţia de Alexandr Galin, regia: Claudiu Goga,  2007
Macbeth – Macbeth de William Shakespeare, regia: Mihai Măniuţiu, 2007
Satanovici – Nevasta lui Hans de Ion Sapdaru, după Nichita Danilov, regia: Ion Sapdaru, 2008
Părintele de Leo – Trandafirul tatuat de Tennessee Williams, regia: Marius Oltean, 2008
Necunoscutul – Made in €st de Constantin Cheianu, regia: Claudiu Goga, 2009
Piticul Quaqueo – Uriașii munților de Luigi Pirandello, regia: Silviu Purcărete, 2009
Liviu Dorneanu – Negustorul de timp de Matei Vișniec, regia: Ovidiu Lazăr, 2009
Corifeii aheilor, Corul Aheilor – Aici, la porţile beznei după Hecuba şi alte tragedii de Euripide, regia: Mihai Măniuţiu, 2010
Deţinutul 2, Muncitorul – Dawn-Way (Oameni slabi de înger. Ghid de folosire) de Oleg Bogaev, regia: Radu Afrim, 2011
Botard – Rinocerii de Eugène Ionesco, regia: Claudiu Goga, 2011.
El – Cum se zice de Roberto Mazzucco, regia: Ovidiu Lazăr, 2011
Clitandre – Mizantropul de Molière, regia: Gábor Tompa, 2011
Solionîi Vasili Vasilievici – Trei surori de A. P. Cehov, regia: Cristian Hadji-Culea, 2012
Un cartofor, un puşcăriaş – Edmond de David Mamet, regia: Vlad Massaci, 2012
Vecinul – Nirvana de Liviu Cristian, regia: Liviu Cristian, 2012
Tezeu – Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare, regia: Radu Afrim, 2012
Postelnicul Tache Lunătescu – Iaşii în carnaval de Vasile Alecsandri, regia: Alexandru Dabija, 2012
Gogu – Proştii sub clar de lună, regia, scenografia, spaţiul sonor: Ovidiu Lazăr, 2012
Beauperthuis – Pălăria florentină de Eugène Labiche, regia: Silviu Purcărete, 2013
Demonul swedenborgian – Domnul Swedenborg vrea să viseze, scenariul dramatic şi regia: Mihai Măniuţiu, 2013 
Golem – Golem, regia: Alexander Hausvater, 2013
Hamletmachine de Heiner Müller, regia: Giorgos Zamboulakis, 2013 
Şerif Deon Gilbeau, patruzeci şi şapte de ani-Acasă, în miezul verii de Tracy Letts, regia: Claudiu Goga, 2014
Orgon- Tartuffe de Molière, regia: Vlad Massaci, 2014
Ghiţă Pristanda – O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia: Mircea Cornişteanu, 2015
Fiul – Variaţiuni pe modelul lui Kraepelin de Davide Carnevali, regia: Alexandru Dabija, 2015
Primarul -Vizita bătrânei doamne de Friedrich Dürrenmatt, regia: Claudiu Goga, 2015
Soldatul – Schimbarea(regia, scenografia, scenariul teatral – Nic Ularu)-2015
Cumnatul – UNU + UNU…scenariul şi regia Lucian Dan Teodorovici, 2016
Aslaksen – Un duşman al poporului, de Arthur Miller(adaptare după piesa lui Henrik Ibsen), regia – Claudiu Goga, 2016Raema, actor – Goldberg Show – Facerea lumii şi alte întâmplări, după Variaţiunile Goldberg de George Tabori, regia – Mihai Măniuţiu, 2016
Petru Buburuz/Ion Mija/Vasile Vasilache-„Seceta roșie” după „Cartea foametei” de Larisa Turea, regia Petru Hadârcă, 2017
D-nul Șarl – Chirița în provinție de Vasile Alecsandri, regia Ion Sapdaru, 2017
Stanley – Moartea unui comis-voiajor de Arthur Miller, regia – Claudiu Goga, 2018
Jon – Marjorie Prime de Jordan Harrison, regia Radu Iacoban, 2018
Clement, Trainerul, Mitică – Despărțitorul, text, regie: Ion Sapdaru, 2020
Spectacol regizat: Gertrude de Radu F. Alexandru, spectacol-lectură în cadrul proiectului Lecturi³, 2020
2020 Vid și Co-vid”, producție online pe Scena 5, regia și scenariul – Irina Popescu Boieru, 2020
 Ilia Ilici Telegin – Unchiul Vanea de A.P. Cehov, regia: Claudiu Goga, 2020
Miltenberger – Libertate la Bremen de Rainer Werner Fassbinder, regia Florin Caracala, coproducție Teatrul Național Iași, FaPt – Fabrica de Artă și Producție Teatrală Iași și Centrul Cultural German Iași, 2021
Valentin – Spune ceva, frate! de Ion Sapdaru, regie: Ion Sapdaru, 2021
Domnul Grămadă – Domnul Vulpe, de Larry Gelbart, regia – Cristian Hadji-Culea, 2022
Camillo – Antonin Artaud. Familia Cenci”, regia: Silviu Purcărete, 2022

Alte activităţi:

2000-2004 profesor colaborator la Liceul de arte „Octav Băncilă” din Iaşi, specialitatea Arta actorului.
Din 2005 – asistent universitar la Universitatea de Arte „George Enescu” Iaşi, specialitatea Improvizaţie.
Din 2012 – lector universitar doctor la Universitatea de Arte „George Enescu” Iaşi, Facultatea de Teatru, Secția Arta actorului.

Premii:
Medalia „Meritul Cultural” clasa a II-a, oferită de Preşedinţia României – 2004
Bursă de studii în anul 2001 la Roma, Italia, specializarea pantonimă.
A colaborat cu Radio-ul şi Televiziunea, cu Centrul Cultural Francez şi Ateneul Tătăraşi.
Date fizice: 1,78 m, 85 kg, ochi căprui.
Motto: Fă ce simţi şi bucură-te de tot ce ai ! Nu uita că nu trebuie să-ţi inventezi nevoi.
Hobby: aviaţia, câinii şi pisicile.
Mesaj către public: Iubiţi actorii aşa cum şi ei iubesc publicul.
 
 

Roluri jucate de-a lungul timpului

Actor
în Domnul Vulpe
Detalii
Actor
în Moartea unui comis-voiajor
Detalii
Actor
în Acum râde printre lacrimi veselul Alecsandri
Detalii
Actor
în Spune ceva, frate!
Detalii
Actor
în Unchiul Vanea
Detalii
Actor
în Acasă, în miezul verii
Detalii
Actor
în O scrisoare pierdută
Detalii
Actor
în Vizita bătrânei doamne
Detalii
Actor
în Unu+unu…
Detalii
Actor
în Cafeneaua
Detalii
Actor
în Seceta roșie
Detalii
Actor
în Chirița în provinție
Detalii
Actor
în Despărțitorul
Detalii
Actor
în 2020 vid și co-vid
Detalii
Actor
în Primele șapte comedii ușoare pentru oameni triști
Detalii