Menu
Cecilia Lucanu-Donat

Cecilia Lucanu-Donat

Actor
Lista mea
Înregistrează-te pentru a adăuga piesa în lista ta de favorite

Despre Cecilia Lucanu-Donat

 

Data şi locul naşterii:
8 iunie 1985, Cluj-Napoca

Studii:

2020-2021: Modul psiho-pedagogic nivel 1, Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca

2018-prezent: Studii doctorale la Facultatea de Teatru și Film, Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca

2008 – 2010: Facultatea de Teatru și Televiziune, Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca, Master în Actorie

2004 – 2008: Facultatea de Teatru și Televiziune, Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca, Licență Actorie-română

2000-2004: Colegiul Anghel Saligny, Cluj-Napoca

1998-2000: Scoala generală „Ion Creangă“, Cluj-Napoca

1992-1998: Liceul de muzică „Sigismund Toduță“

Activitate profesională:
Angajată a Teatrului Național Cluj-Napoca din anul 2023.
2008-2023: angajată a Teatrului Clasic „Ioan Slavici
din Arad.

Premii:

2007: Nominalizare „Cea mai buna actriță”, Festivalul de Teatru „Pledez pentru tine(ri)”, Piatra-Neamț.

Work-shop-uri:

2018 – „Teatru Dens“, Atelier organizat de Teatrul Nottara

2016 – Andrei Șerban, Master-Class-ul de la Macea

2016 – Bacs Miklos, „Etude pe texte de A. P. Cahov“ TCIS Arad

2014 – Florin Fieroiu și Vlaicu Golcea, Arad

2014 – Tanzwerkstatt, Munich

2012 – Mihai Mihalcea, Director Centru de dans București, mișcare scenică,TCIS, Arad

2008 – Nicole Kehrberger, mișcare scenică, TCIS, Arad

2004 – 2008 – Peter Habala, scrimă și lupte scenice, UBB, Cluj-Napoca

2006-2007 – Iosif Herțea, percuție, teatru instrumental, UBB, Cluj-Napoca

2007 – Andrew Reilly, „Marketingul Actorului“, UBB, Cluj-Napoca

2004-2006 – Vava Ștefănescu, mișcare scenic și dans, UBB, Cluj-Napoca

2006 – Robert Cohen, „Cine este Shakespeare?“, UBB, Cluj-Napoca

2006 – Georges Baal, „Teatrul cruzimii artaudian“, UBB, Cluj-Napoca

2005 – Andrei Șerban, „Master-Class“, Teatrul Național Cluj-Napoca

2005 – David Zinder (regizor, Israel), UBB, Cluj-Napoca

2005 – Liviu Matei, pantomimă, UBB, Cluj-Napoca

2005 – Janet Rogers, „Voice and Speech“, UBB, Cluj-Napoca
 

 

Activitate în TNC

 

Activitate în afara TNC

Roluri interpretate la Teatrul Clasic „Ioan Slavici“ Arad:

Gamer, „Exist.exe”, scenariu colectiv, regia Vlad Isăilă și Monica Stoica

Scufița Verde, „Scufița Verde” de Claudiu Sfirschi Lăudat, regia Ștefan Lupu

Arsinoe, „Mizantropul” de J.B.P. Moliere, regia Vlad Cristache

Agika, „Familia Tot” de Istavan Orkeny, regia Sânzâiana Stoican

Krogstad, „Nora” de Henrik Ibsen, Ellida, ,,Femeia mării”, de Henrik Ibsen, din spectacolul ,,Familia Ibsen”, regia Cristian Ban

Mașa, „[ză] Pes©ăruş” după A.P. Cehov, regia Catinca Drăgănescu

Eglee, „Disputa” de Pierre de Marivaux, regia Vlad Massaci

Prima artistă populară, O fostă guvernantă, O patinatoare, „Don Juan se intoarce de la razboi”, de Odon von Horvath, regia Horia Suru

Karen, „Complexitatea apartenenței”de Falk Richter, regia Radu Nica

Margareta, „Orașul nostru” după Thorton Wilder, regia Cristi Ban

Mașka, „Iubirea la oameni” de Dmitri Bogeslavski, regia Vlad Masaci

Cyprienne, „Ecarisajul pentru toți” de Boris Vian, regia Tudor Lucanu

Gabriela, „Vârful aisbergului” de Antonio Tabares, regia Theodor-Cristian Popescu

Norine, „Crima de pe strada Lourcine” de E. Labiche, regia Alexandru Mâzgăreanu

Hero, „Mult zgomot pentru nimic” de W. Shakespeare, regia Alexander Hausvater

Pasagera, o pițipoancă, o tânară domnișoară, „Dezorient expres”, regia și coregrafia Andrea Gavriliu

Ginette, „Aproape de tine,încă!” de Jhon Cariani, regia  Antonela Cornici

Anie, Femeia 1, Mireasa, Prostituata, „Reunificarea celor două Corei” de Joel Pommerat, regia Radu Nica

Betty, „Flori, fete, filme, băieți!” de Mimi Brănescu, regia Antonella Cornici

Alice, „Alice în Țara Minunilor” de Lewis Carroll, regia Simona Vintilă

Ana, „Dushi cu preșu’” de Ion Băieșu, regia Nicu Brânzeu

Mina, „Tăietura” de Mark Ravenhill, regia Alex Mihăiescu

Natașa, „Cerere în căsătorie” de A.P. Cehov, regia Florin Covalciuc

Vero, „Cei mari și cei mici” de Ioan Peter, regia Ioan Peter

Adela, „Casa Bernardei Alba” de Federico Garcia Lorca, regia Mihai Măniuțiu

Dorothy, „Dorothy și Umbra ei”, regia Simona Vintilă

Catherine, „Dovada”, regia Alexandru Berceanu

Spoon, „Humpty Dumpty” de David Auburn, regia Bobi Pricop

Fata, „Orient express” de Matei Vișniec, regia Gianpiero Borgia

Ruth, „Codrii” de David Mamet, regia Alexandru Berceanu

Actriță, „Cântecul lebedei” de A.P. Cehov, regia Mihai Măniuțiu

Decalog” de Laurian Oniga, regia Laurian Oniga

Un Pasager, „Amoc” de Stefan Zweig, regia Alexander Hausvater

Clarice, „Slugă la doi stăpâni” de Carlo Goldoni, regia Laurian Oniga

Zelima, „Turandot” de Carlo Gozi, regia Cristi Nedea

Rosalinda, „Zadarnicele chinuri ale dragostei”, William Shakespeare, regia Ștefan Iordănescu

Lungmetraj:

2018 – Maria, „Valea Orbilor”, regia Ion Ionescu

 

Scurtmetraj:

2010 –  Ea, „Sputnik”, regia Cristina Groșan

2007 –  Farmacista, „De unica folosință”, regia Alexandru Gherman, proiect susținut de Florin Piersic Jr.

2007 – Ana, „Trebuie”, regia: Alexandru Gherman

 

Colaborări:

2012: ITACA, Festivalul Internațional de Teatru, Barletta, Italia, cu piesa „Orient Express” de Matei Vișniec

2010: Casa de Cultură Arad, „Buburuze”, regia Ioan Peter

2007: Opera Română Cluj-Napoca, „Oreste și Oedip”, muzica: Cornel Țăranu, regia: Rareș Trifan

2005: Teatrul Național Cluj-Napoca, „Frumoasa din pădurea adormită”, regia și coregrafia: Marc Bogaerts (Belgia)

2005: Teatru imposibil, „The Stones”, Izumi Masatoshi



Roluri jucate de-a lungul timpului

Eglé
în Disputa
Detalii
Ania
în Maidan inferno
Detalii
Irina - actrița care o joacă pe CATERINA
în Scorpia neîmblânzită
Detalii
Actor
în Dona juana
Detalii
Corul
în Amphitryon
Detalii
Studenta timidă
în Capul de rățoi
Detalii
Malvolia, intendenta Oliviei
în A douăsprezecea noapte sau cum doriți
Detalii
Fetița, fiica lor
în Pietonul aerului
Detalii