Menu
Alexandru Georgescu

Alexandru Georgescu

Actor
Lista mea
Înregistrează-te pentru a adăuga piesa în lista ta de favorite

Spectacole viitoare cu Alexandru Georgescu

Momentan nu există reprezentații viitoare.

Despre Alexandru Georgescu

Roluri la TNB:

  • Jakob Sfarmă Țeste – “Opera de trei parale” de Bertolt Brecht, regia Gelu Colceag, 2024
  • Judecătorul – “Ultima cafea cu Iuliu Maniu” de Dinu Grigorescu, spectacol lectură, regia Mihai Lungeanu, 2023
  • Sir Williams – Papagalul mut – Istorii aproape adevărate despre un spion aproape uitat”, text şi regie Nae Caranfil, 2018
  • Archambaud – “Dineu cu proşti” de Francis Veber, regia Ion Caramitru, 2010
  • Orgon – „Tartuffe” de Molière, regia Andrei Belgrader, 2009    
  • Lordul Audley – „Eduard al III-lea” de William Shakespeare, regia Alexandru Tocilescu, 2008
  • Şeful Securităţii – „Comedie roşie” de Constantin Turturică, regia Alexandru Tocilescu, 2005
  • Pârcălabul Grumază – „Apus de soare” de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Dan Piţa, 2004
  • Vasili, rezident în zona interzisă şi Serghei, vicepreşedinte al Asociaţiei „Scutul de la Cernobîl”  –  „Povestiri din zona interzisă” după Svetlana Alexievici, regia Tudor Ţepeneag, 2004
  • Lopahin – „Maşinăria Cehov” de Matei Vişniec, regia Cristian Ioan, 2003
  • Calup – „Mofturi la Union” după I.L. Caragiale, regia Gelu Colceag, 2002
  • Anton Antonovici, primarul – „Revizorul” de Nicolai Vasilievici Gogol, regia Serghei Cerkasski, 2002
  • Iancu Pampon – „D-ale carnavalului” de I.L. Caragiale, regia Gelu Colceag, 2002
  • Zaharia Scărarul – „Crimă pentru pământ” după Dinu Săraru, dramatizarea şi regia Grigore Gonţa, 2002
  • Magoemon, samuraiul – „Amanţii însângeraţi” de Chikamatsu Monzaemon, regia Alexandru Tocilescu, 2001
  • Jeppe – „Ţăranul baron” de Ludvig Holberg, regia Lucian Giurchescu, 2000
  • Producătorul – „Audiţie pentru Medeea” de Olga Delia Mateescu, regia Silviu Jicman, 2000
  • Sir Anthony Absolute – „Rivalii” de Richard B. Sheridan, regia Horea Popescu, 1992
  • Nicola – „Numele trandafirului” după Umbertă Eco, regia Grigore Gonţa, 1999
  • Simion – „Avram Iancu” de Lucian Blaga, regia Horea Popescu, 1991
  • Tereus – „Păsările” de Aristofan, regia Nikz Wolcz, 1991
  • Jason – „O trilogie antică – Medeea” după Euripide şi Seneca,regia Andrei Şerban, 1990
  • Freeman – „Cine are nevoie de teatru” de Timberlake Wertenbaker, regia Andrei Şerban, 1990
  • Merdea – „Moştenirea” de Titus Popovici, regia Mihai Manolescu şi Horea Popescu, 1989
  • Munsieur Lozal – „Clovnii”, adaptarea scenică şi regia Mihai Mălaimare, 1988
  • Malvolio – A douăsprezecea noapte” de William Shakespeare, regia Anca Ovanez Doroşneco, 1984
  • Iancu Pampon – „D`ale Carnavalului” de I.L. Caragiale, regia Sanda Manu ,1984
  • Harapul Craiului, Cal, Spân, Sluga lui Verde Împărat, Om ucis, Ochilă – „Harap Alb” de Radu Iţcuş, regia Grigore Gonţa, 1983
  • Ion Găvozdea – „Un fluture pe lampă” de Paul Everac, regia Horea Popescu, 1982
  • Măscăriciul – „Cheile oraşului Breda” de Ştefan Berceanu, regia Sanda Manu, 1981
  • Vasile al Moaşii, Mascaţi – „Tinereţea lui Moromete” de Marin Preda, regia Anca Ovanez Doroşenco, 1981
  • Profesorul Ionescu – „Gimnastică sentimentală” de Vasile Voiculescu, regia N.Al. Toscani, 1980
  • Jenică Păunescu – „Hagi Tudose” de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Ion Cojar, 1980
  • Popescu – „O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale, regia Radu Beligan, 1979
  • Fratele lui Cremes, Davos, Primul tânăr – „Fata din Andros” de Terenţiu, regia Grigore Gonţa, 1978
  • Spurius Titus Mamma – „Romulus cel mare” de Friedrich Dűrrenmatt, regia Sanda din Andros, 1977
  • Al doilea cadet şi al doilea cavaler – „Cyrano de Bergerac” de Edmond Rostand, regia N.Al. Toscani, 1977
  • Fotograful – „Cine a fost Adam?” de Leonida Teodorescu, regia Cristian Munteanu, 1977
  • Sir Richard Ratcliff – „Richard al III-lea” de William Shakespeare, regia Horea Popescu, 1976
  • Pedagogul din Mantua – „Îmblânzirea scorpiei” de William Shakespeare, regia Mihai Berechet, 1975
  •  „Capul” de Mihnea Gheorghiu, regia Letiţia Popa, 1975
  • Tallien – „Danton” de Camil Petrescu, regia Horea Popescu, 1974
  • Al doilea ţăran – „Năpasta, Conu Leonida faţă cu reacţiunea” de I.L. Caragiale, regia Ion Cojar, 1974
  • Sfatul boieresc – „Apus de Soare” de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Marietta Sadova, 1973
  • Geronte – „Trei fraţi gemeni veneţieni” de Aldo Matiuzzi Collalto, regia David Esrig, 1973

Activităţi în afara TNB

Club La Scena

  • Woland sau negustorul de umbre” de Carmen Olaru, regia Orodel Olaru

Lucia Sturdza Bulandra

Teatrul George Bacovia, Bacău

  • Ministrul – „Cafeaua domnului ministru” de Horia Gârbea

Teatrul Municipal Focşani

Teatrul George Ciprian, Buzău

Clubul Arhitecturii (Club A)

  • Woyzeck – „Woyzeck” de Georg Bűchner, regia Andrei Belgrader, 1972 – Debut

Film

  • „Happy-end”, regia Radu Potcoavă, 2006
  • „Lampa cu căciulă”, regia Radu Jude, 2006
  • „Aceeaşi gară pentru doi”, regia Radu Potcoavă, 2002

Televiziune

Formaţie

Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică, clasa profesor Beate Fredanov, promoţia anul 1972

Roluri jucate de-a lungul timpului

Sir Williams
în Papagalul mut – Istorii aproape adevărate despre un spion aproape uitat
Detalii
Archambaud
în Dineu cu proşti
Detalii
Archambaud
în Dineu cu proşti – 1
Detalii
Judecătorul
în Ultima cafea cu Iuliu Maniu
Detalii
Archambaud
în Dineu cu proşti
Detalii
Jakob Sfarmä Țeste
în Opera de trei parale
Detalii