Adriana Băilescu

Adriana Băilescu

Actor
Adaugă la favoriți
Înregistrează-te pentru a adăuga la favoriți

Reprezentații viitoare cu Adriana Băilescu

Vineri, 3 dec. ora 19:00
Teatrul National Cluj-Napoca
Sâmbătă, 18 dec. ora 19:00
Teatrul National Cluj-Napoca
Marți, 21 dec. ora 19:00
Teatrul National Cluj-Napoca
Joi, 23 dec. ora 18:00
Teatrul National Cluj-Napoca

Biografie

 

Data şi locul naşterii:
28 septembrie 1971, Bucureşti

Studii:
Academiei de Artă Teatrală „Szentgyorgyi Istvan“ Tîrgu-Mureş, promoţia 1995.

Activitate profesională:
Angajată a Teatrului Naţional din Cluj din anul 1998.

Actriţă la Teatrul Naţional Târgu-Mureş (1993-1995).


Premii:

Premiul pentru cea mai bună actriță în rol secundar – Irina Wintze, Adriana Băilescu și Romina Mereipentru rolul Bunicile Selkirke, din spectacolul INSULA după Gellu Naum, la Festivalul Internațional de Teatru „Atelier”, ediția a XX-a, Baia-Mare (2012).

Work-shop-uri:
Master-class cu Andrei Şerban, Teatrul Naţional Cluj-Napoca, 2005.

 

Activitate în TNC

  • Reidun NordslettenELLING de Ingvar Ambjørnsen
    adaptare scenică de Axel Hellstenius, regia şi scenografia: Sorin Misirianţu (2021)
  • AnfisaTREI SURORI de A.P. Cehov, regia: Răzvan Mureșan (2021)
  • Sufleurul, Secretarul directoruluiȘASE PERSONAJE ÎN CĂUTAREA UNUI AUTOR de Luigi Pirandello, regia: Tudor Lucanu (2021)
  • FranțuzoaiceleUBU ÎN CONCERT după Alfred Jarry și Gábor Tompa, regia: Gábor Tompa (2020)
  • ȚIGANIADA scenariu de Cătălin Ștefănescu, după Ion Budai-Deleanu, regia: Alexandru Dabija (2018)
  • FemeileMEȘTERUL MANOLE scenariu de Andrei Măjeri, după Lucian Blaga, regia și ilustrația muzicală: Andrei Măjeri (2018)
  • Pena CorcodușaCRAII DE CURTEA-VECHE după Mateiu Caragiale, regia: Răzvan Mureșan (2018)
  • Fetele din lacto-barul Korova, Doamna bătrânăPORTOCALA MECANICĂ de Anthony Burgess, regia: Răzvan Mureșan (2017)
  • MathurineDON JUAN de Molière, regia: Roberto Bacci (2016)
  • DollyMOARTE ȘI REÎNCARNARE ÎNTR-UN COWBOY de Rodrigo García
    scenariu de Andrei Măjeri, regia şi scenografia: Andrei Măjeri (2016)
  • Anica / Altă femeie / ServitoareaULTIMA NOAPTE DE DRAGOSTE, ÎNTÂIA NOAPTE DE RĂZBOI dramatizare de Ada Lupu, după Camil Petrescu, regia: Ada Lupu (2015)
  • APOLODOR după Gellu Naum, spectacol concert de: Ada Milea (2015)
  • Reidun NordslettenELLING de Axel Hellstenius și Petter Naess , regia şi scenografia: Sorin Misirianţu (2014)
  • CLOVNI EXTRATEREȘTRI scenariu de Eli Simon, regia: Eli Simon (2014)
  • Baba Casandra, ZânăSÂNZIANA ȘI PEPELEA de Vasile Alecsandri, regia: Alexandru Dabija (2013)
  • AntoniaCEI DOI GENTLEMENI DIN VERONA de William Shakespeare, scenariul şi regia: Ada Lupu (2013)
  • DORINE, servitoarea lui MarianeTARTUFFE SAU IMPOSTORUL de Molière, regia: Laurian Oniga (2013)
  • LiaSOȚIA MEA, SHAKESPEARE de Cornel Udrea, regia: Tudor Lucanu (2012)
  • RĂZBOIUL CLOVNILOR scenariu de Eli Simon, regia: Eli Simon (2012)
  • TamaraHELL’S CABARET de Flavius Lucăcel, regia: Sorin Misirianţu (2012)
  • Cetățenii care se mută:D’ALE CARNAVALULUI de I.L. Caragiale, regia: Mona Marian (2012)
  • Bunicile SelkirkeINSULA după Gellu Naum, spectacol concert de: Ada Milea (2011)
  • FĂT-FRUMOS DIN LACRIMĂ scenariu de Marian Râlea, după Mihai Eminescu, regia: Marian Râlea (2011)
  • ToraCIPSURI ŞI DALE de Ioan Peter, regia: Cristian Nedea (2011)
  • CosmonautULTIMUL MESAJ AL COSMONAUTULUI CĂTRE FEMEIA PE CARE A IUBIT-O CÎNDVA ÎN FOSTA UNIUNE SOVIETICĂ de David Greig, regia: Radu Afrim (2010)
  • PovestitorTINEREŢE FĂRĂ BĂTRÂNEŢE scenariu de Marian Râlea, regia: Marian Râlea (2010)
  • Iris, Gîndăciţa, Larva, SolulINSECTE versiune scenică de Eugen Wohl şi Andreea Iacob, după piesa “Din viaţa insectelor” de Fraţii Čapek, regia: Andreea Iacob (2010)
  • ZâneVISUL UNEI NOPŢI DE VARĂ de W. Shakespeare, regia: Sorin Militaru (2010)
  • Coreut în corul femeilor troiene captiveHECUBA de Euripide, regia: Cristian Nedea (2009)
  • Turistă, pacientăCÎND NOI, MORŢI, ÎNVIEM de Henrik Ibsen, un spectacol de: Cătălina Buzoianu (2009)
  • SK 4PSIHOZĂ 4:48 de Sarah Kane, un spectacol de: Mihai Măniuţiu (2008)
  • FemeieFRUMOASA DIN PĂDUREA ADORMITĂ scenariu de Marc Bogaerts, regia: Marc Bogaerts (2005)
  • OlinettaBIGUDIURI / ÎNTRE 5 ŞI 7 de Mimi Brănescu / Emanuel Ciocu, regia: Sorin Misirianţu (2005)
  • KokoSTATUL PLĂCERII de Görgey Gábor, regia: Vadas László (2004)
  • Coreut în corul femeilor din Phera, TuristăALCESTA de Euripide, regia: Mihai Măniuţiu (2003)
  • LizzieTRAINSPOTTING de Irvine Welsh; adaptare de Harry Gibson, regia: Sorin Misirianţu (2003)
  • DottoreSLUGĂ LA DOI STĂPÂNI de Carlo Goldoni, regia: Mona Marian (2003)
  • Louison, fetiţa lui ArganBOLNAVUL ÎNCHIPUIT de Molière, regia: Sanda Manu (2002)
  • Marianne, –POVESTIRI DIN PĂDUREA VIENEZĂ de Ödön von Horváth, regia: Anca Bradu (2001)
  • Mavra, a doua centralistă şi prima femeie de la portiţa turnantăMANTAUA scenariu de Mona Chirilă, după o idee de N.V. Gogol şi M. Bulgakov, regia: Mona Marian (2000)
  • Natalia StepanovnaCERERE ÎN CĂSĂTORIE de A.P. Cehov, regia: Sorin Misirianţu (2000)
  • ŢIGANIADA scenariu de Titus Popovici şi Mircea Cornişteanu, după Ioan Budai-Deleanu, regia: Mircea Cornişteanu (2000)
  • Nebună febrilăARIE LEJERĂ PENTRU CAL ŞI CĂMILĂ de Dumitru Solomon, Matei Vişniec, regia: Anca Bradu (1999)
  • Fata saxonăBECKET de Jean Anouilh, regia: Victor Ioan Frunză (1999)
  • RenumeleTOM PAINE de Paul Foster, regia: Victor Ioan Frunză (1999)
  • PacientăPERSECUTAREA ŞI ASASINAREA LUI JEAN PAUL MARAT de Peter Weiss, regia: Victor Ioan Frunză (1999)
  • HelenaVISUL UNEI NOPŢI DE VARĂ de W. Shakespeare, regia: Victor Ioan Frunză (1999)
  • SandraZBOR DEASUPRA UNUI CUIB DE CUCI de Dale Wasserman, după romanul omonim al lui Ken Kesey, regia: Marius Oltean (1998)
  • SarmisegetuzaTITANIC VALS de Tudor Muşatescu, regia: Traian Savinescu (1998)
  • CEL CARE PRIMEŞTE PALME de Leonid Andreev, regia: Anca Bradu (1998)
  • KatiFURTUL SECOLULUI de Octavian Sava, regia: Olimpia Arghir (1997)

 

Activitate în afara TNC

– Îngerul / Bucătăreasa în ISTORIA COMICĂ A MAGULUI FAUST după Marlowe şi Goethe, Trupa pe Butoaie (proiect al UNITER), direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză (1995);

– Nevasta /Servitoarea / Sora mică în FARSE POPULARE AMBULANTE, Trupa pe Butoaie (proiect al UNITER), direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză (1996);

– Sibylla în SATYRICON de Petronius, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, Teatrul Naţional Târgu-Mureş (1994);

– Prinţesa în muzicalul AVENTURILE UNUI SOLDAŢEL DE PLUMB de Sacha Lychy, direcţia de scenă: Cristian Mihăilescu, Teatrul Naţional Târgu-Mureş (1993)

Galerie media

Roluri jucate de-a lungul timpului

Actor
în Nu mai ține linia ocupată
Reidun Nordsletten
în Elling
Anfisa
în Trei surori
Sufleurul, Secretarul directorului
în șase personaje în căutarea unui autor
Cu participarea actrițelor
în în oglindă
Natalia Stepanovna
în Cerere în căsătorie
Baba Casandra, Zână
în Sânziana și pepelea
Actor
în țiganiada
Franțuzoaicele
în Ubu în concert